"Jesteśmy w blokach startowych już od dawna". Fogiel o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 19:05
– Termin wyborów ma znaczenie praktyczne - dla wyborców, którzy muszą sobie planować ewentualne majówki. Dla Prawa i Sprawiedliwości każdy termin był dobry – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. Zdaniem Jana Grabca (rzecznik PO) jego ugrupowanie jest "zwarte i gotowe".
Audio
  • Fogiel: prezydent kończy wizyty we wszystkich powiatach w Polsce (Puls Trójki)
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami LubartowaFoto: PAP/Jacek Szydłowski
Elżbieta Witek 1200.jpg
Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Formalnie rusza więc kampania wyborcza. Radosław Fogiel i Jan Grabiec skomentowali tę decyzję.

– Termin wyborów ma znaczenie raczej tylko praktyczne - dla wyborców, którzy muszą sobie planować ewentualne majówki tak, żeby wziąć udział w wyborach - do czego osobiście zachęcam. Dzień 3 maja byłby trudny ze względu na święto narodowe. Dla Prawa i Sprawiedliwości każdy termin był dobry. Jesteśmy w blokach startowych już od dawna – podkreślił Radosław Fogiel.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

"Myślę, że w I turze nie uda się wygrać Małgorzacie Kidawie-Błońskiej"

Jan Grabiec podkreślił natomiast, że 10 maja to "bardzo dobra data na przełom". – Jeszcze lepszy byłby 24 maja, bo to wtedy będzie II tura. Myślę, że w I turze nie uda się ostatecznie wygrać Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, ale II będzie bardziej szczęśliwa dla wielu Polaków – stwierdził.

duda lubartów2 1200 pap.jpg
Andrzej Duda ogłosił swój start w wyborach prezydenckich

– Podzielam optymizm pana Grabca co do wygranej i myślę, że różnimy się jedynie co do tego, który z kandydatów wygra. Chociaż biorąc pod uwagę to, że ostatnio pani marszałek Kidawa-Błońska mówiła, że czuje wsparcie kolegów z PiS-u i że wszyscy liczą na wygraną - jak rozumiem na wygraną Prawa i Sprawiedliwości - to nie wiem, nie wiem – mówił Fogiel.

Fogiel: prezydent kończy wizyty we wszystkich powiatach w Polsce

Rzecznik PO powiedział, że "za kilka dni będzie mogła ruszyć kampania wyborcza". – Na razie nie można jeszcze formalnie jej prowadzić. PKW wyraźnie mówi, że najpierw musi nastąpić rejestracja komitetu, później założenie konta i dopiero wtedy może się zacząć ta aktywność. My już jesteśmy gotowi. Dzisiaj doszło do utworzenia komitetu wyborczego, który będzie wspierał Małgorzatę Kidawę-Błońską. Myślę, że jutro zostaną ogłoszone decyzje ws. sztabu wyborczego – wymieniał.

Fogiel wspomniał o aktywności Andrzeja Dudy w terenie. – Prezydent kończy wizyty we wszystkich powiatach w Polsce. Jako pierwsza i jedyna urzędująca głowa państwa po 1989 r. postanowił w czasie swojej kadencji odwiedzić wszystkie powiaty. W niektórych miejscach był pierwszym prezydentem od kilku dobrych stuleci. Dla Andrzeja Dudy spotkania i rozmowy z Polakami to nic nadzwyczajnego, bo robi to bardzo regularnie – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS), Jan Grabiec (rzecznik PO)
Data emisji: 05.02.2020
Godzina emisji: 17.44

PR3/PAP/pb/kw

Czytaj także

Lichocka o Kidawie-Błońskiej: jej wypowiedź o prezydencie uderza w instytucję państwa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 08:32
- Gdyby Małgorzata Kidawa-Błońska wygrała wybory, to byśmy mieli powtórkę z prezydentury Bronisława Komorowskiego. To jest taka wersja Bronisława Komorowskiego w spódnicy. Trwa swoisty wyścig między tym, ile nabroił Bronisław Komorowski, a do ilu wpadek jest jeszcze zdolna pani Małgorzata Kidawa-Błońska - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 12:00
W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich, które odbędą się 10 maja. Formalnie rusza więc kampania wyborcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy termin wyborów prezydenckich. Dr Tomasz Żukowski: daty mogą mieć znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:16
- Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się bezpośrednio po dwóch bardzo ważnych uroczystościach 1 i 3 maja oraz rocznicy zakończenia II wojny światowej. W oczywisty sposób może mieć to wpływ na przebieg kampanii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski.
rozwiń zwiń