Jan Kanthak: sędziowie nie powinni zajmować się sprawami, które są poza ich kompetencjami

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 18:06
– Wprowadzenie sędziów pokoju odciążyłoby wymiar sprawiedliwości. To miałaby być uproszczona procedura. Sędziowie nie powinni zajmować się sprawami, które są poza ich kompetencjami – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości (Solidarna Polska). Zdaniem Pawła Szramki, posła Kukiz'15, sytuacja wokół wymiaru sprawiedliwości jest napięta.
Audio
  • Jan Kanthak i Paweł Szramka o sędziach pokoju ("Puls Trójki")
Akta sądowe
Akta sądoweFoto: Maciej Kulczyński/PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada konsultacje z koalicjantami ws. kolejnych zmian w sądownictwie. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, informuje, że w resorcie trwają prace nad nowymi przepisami. Mają one dotyczyć m.in. wprowadzenia sędziów pokoju.

Tymczasem o wymiarze sprawiedliwości rozmawiali w Programie 3 Polskiego Radia Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości (Solidarna Polska), oraz Paweł Szramka, poseł Kukiz'15.

PAP Trybunał Konstytucyjny budynek 1200.jpg
Poseł PiS ws. listu sędziów TK w stanie spoczynku: absolutny skandal

– Sytuacja wokół wymiaru sprawiedliwości jest napięta. Obywatele mogą mieć wątpliwości co do tego, czy wymiar sprawiedliwości jest w ogóle wydolny i sprawiedliwy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zakończenie reformy przy współpracy wszystkich ugrupowań – ocenił Szramka. – Zacząłbym od wprowadzenia sędziów pokoju – dodał. 

"Chodzi o skrócenie postępowań"

Jan Kanthak przekonywał natomiast, że jeżeli "każdy będzie wybierał z systemu prawnego to, co mu pasuje, a co nie, będziemy mieli do czynienia z drogą do bezprawia".

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Sędzia miała prowadzić auto "po użyciu alkoholu". Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Rzecznik MS wyjaśnił też, na czym miałoby polegać wprowadzenie sędziów pokoju. – Ten projekt został zaprezentowany w czasie konwencji Solidarnej Polski. Ci sędziowie nie musieliby być prawnikami. Projekt zakłada ich wybór w wyborach demokratycznych na poziomie powiatów – mówił Kanthak.

Według niego chodzi o skrócenie postępowań. – To miałaby być uproszczona procedura. Projekt przewiduje oczywiście odwołanie się do sądu. Sędziowie nie powinni zajmować się sprawami, które nie przylegają do ich kompetencji – podsumował. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jan Kanthak (Solidarna Polska), Paweł Szramka (Kukiz'15)
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Czytaj także

Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 18:00
Spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch instancji, wprowadzenie sędziów pokoju i "piątka" dla nowoczesnej administracji sądowej to niektóre propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości przedstawione w sobotę przez polityków Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń