Maksymowicz: budżet na naukę przewiduje 31 mld zł. To wzrost o 11 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:23
– Budujemy przyszłość pamiętając o przeszłości. Szacunek należy się tym, którzy dawno temu działali na rzecz polskiej nauki jak i tym, którzy ledwo co zakończyli część badań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Audio
  • Wojciech Maksymowicz w Programie 3 Polskiego Radia o Dniu Nauki Polskiej (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/nikolayhg

20219211 (1).jpg
Gala Nauki Polskiej. Jarosław Gowin: to nie tylko celebrowanie przeszłości

W środę po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. W ustawie wprowadzającej święto jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

– Świętujemy rocznicę urodzin najbardziej znanego na świecie polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika – i przy tej okazji oddajemy cześć i hołd pracownikom nauki. Budujemy przyszłość pamiętając o przeszłości. Szacunek należy się tym, którzy dawno temu działali na rzecz polskiej nauki jak i tym, którzy ledwo co zakończyli część badań – powiedział Wojciech Maksymowicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał, że "środki na naukę nie są małe i one wzrastają". – W tym roku budżet przewiduje 31 mld zł i jest to wyraźny wzrost o 11 proc. względem zeszłego roku. To są znaczące środki - mówił gość audycji. Przyznał, że "nie wolno ograniczać nauki w dążeniu do prawdy".  – Nie wolno krępować naukowców, mają oni prawo do wolnej wypowiedzi – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: prof. Wojciech Maksymowicz (sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 17.44

dn/gs

Czytaj także

19 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 17:00
Nowe święto państwowe: w dniu urodzin Mikołaja Kopernika wyrażamy uznanie dla dokonań polskich naukowców. Obecnie w naszym kraju pracuje ponad 81 tys. badaczy, a wiedzę zdobywa ok. 1,2 mln studentów i prawie 40 tys. doktorantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gala Nauki Polskiej. Jarosław Gowin: to nie tylko celebrowanie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:00
Minister nauki i szkolnictwa wyższego i wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności dla całego środowiska naukowego w kraju.
rozwiń zwiń