DudaBus wyruszył w Polskę. Socjolog: ważny element kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 18:27
– DudaBus jest na pewno jednym z ważniejszych elementów kampanii wyborczej i właściwie bez takiej "wędrówki po Polsce" trudno jest wygrywać wybory - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia prof. Ewa Marciniak (UW). Zdaniem prof. Henryka Domańskiego (PAN) "DudaBus to coś, co trudno powtórzyć innym kandydatom".
Audio
  • Prof. Ewa Marciniak: taki DudaBus to skuteczne narzędzie marketingu politycznego (Puls Trójki/Trójka)
Prezydent RP Andrzej Duda i szefowa jego kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło po przyjeździe do Łowicza
Prezydent RP Andrzej Duda i szefowa jego kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło po przyjeździe do ŁowiczaFoto: PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda 1200.jpg
DudaBus pojedzie w ponad 100 miejsc. Prezydent spotka się z mieszkańcami Łowicza i Turku

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął objazd kraju na pokładzie DudaBusa. Jako pierwsze miejscowości odwiedził Łowicz (woj. łódzkie) oraz Turek (woj. wielkopolskie). Według sztabowców jest to początek intensywnego programu spotkań prezydenta już w ramach kampanii wyborczej, stąd DudaBus i nawiązanie do podróży z 2015 roku oraz licznych w ostatnich latach wizyt krajowych.

Zdaniem prof. Ewy Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego "DudaBus jest jednym z ważniejszych elementów kampanii wyborczej". – Owszem, urzędujący prezydent jest znany z mediów, ale takie bezpośrednie kontakty z ludźmi mają zupełnie inną moc. Dużo większą niż przekaz medialny. Wszyscy, którzy podróżowali busami i budowali na tym swoją kampanię, wspominają to dobrze, dostrzegając w tym skuteczne narzędzie marketingu politycznego – zwróciła uwagę.

– Andrzej Duda uczestniczy w tych spotkaniach jako urzędujący prezydent. Z jednej strony musi być oddana ocenie jego kadencja, z drugiej strony mierzy się licznymi pytaniami – zarówno łatwymi jak i trudnymi. To już nie jest 2015 r. - mówiła prof. Marciniak.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent w Łowiczu: moim celem jest dbanie o polską rodzinę

Pokonać barierę oczekiwań

Prof. Henryk Domański (socjolog, PAN) stwierdził natomiast, że "Andrzej Duda ma szansę na wygraną w I turze, jednak jest ona stosunkowo mała". – Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem są wyniki sondaży. Z tego co się orientuję urzędujący prezydent nigdy nie przekroczył 50 proc. W związku z tym wszystko wskazuje na to, że będzie II tura – tłumaczył.

– DudaBus to jest coś, co trudno powtórzyć innym kandydatom. Same nazwy - BiedrońBus czy Kidawa-BłońskaBus nie pasują. Poza tym Andrzej Duda był pierwszy z tym pomysłem – zaznaczył.

- W porównaniu z 2015 r. na niekorzyść Andrzeja Dudy wypadają oczekiwania, które na pewno wzrosły przez ten czas. Jest urzędującym prezydentem. Są pewne oczekiwania oryginalności. Trudno będzie pokonać tę barierę – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: prof. Henryk Domański (PAN), prof. Ewa Marciniak (UW)
Data emisji: 20.02.2020
Godzina emisji: 17.44

pb/gs

Czytaj także

Dawid Solak: ordynarne zachowanie opozycji wobec szefowej kampanii Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 15:10
- Opozycja staje się coraz bardziej agresywna. To, w jaki sposób przez opozycyjnych polityków są przedstawiane i wyrywane z kontekstu słowa mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, jest ordynarne - ocenił w Polskim Radiu 24 radny Dawid Solak z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzruszająca chwila na wiecu Andrzeja Dudy. "Gdyby nie 500+, moja córka by nie studiowała"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 16:33
Podczas spotkania z mieszkańcami Łowicza do prezydenta podszedł mężczyzna, który dziękował mu za program 500+. - Jestem ojcem piątki dzieci. Gdyby nie pański rząd, moja córka by nie studiowała – mówił wzruszony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusecka: kampania Andrzeja Dudy będzie energiczna

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 17:16
- Nie od razu poznamy wszystkie zadania, które chce spełnić prezydent w kolejnej kadencji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń