Zaostrzenie przepisów w transporcie. "Zaszkodzi małym i średnim firmom"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:44
– Po wejściu w życie tak zwanego pakietu mobilności możemy stracić około 20 procent przewozów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Mikiel ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Gościem audycji był także Artur Kalisiak ze Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.
Audio
  • Piotr Mikiel i Artur Kalisiak o tzw. pakiecie mobilności (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ewa Studio

Kraje unijne zgodziły się na zaostrzenie przepisów w transporcie międzynarodowym, czyli na tak zwany pakiet mobilności. Przeciwko temu rozwiązaniu głosowało osiem państw, w tym Polska. Zmiany musi jeszcze przegłosować Parlament Europejski.

>>> CZYTAJ TAKŻE: UE zdecydowała ws. zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym

– Niestety, praktycznie nie ma już żadnych możliwości do tego, żeby nastąpiły zmiany w tym zakresie – ocenił w Trójce Piotr Mikiel.

Zaznaczył, że według szacunków polskie firmy mogą stracić około 20 procent przewozów. – Najwięcej stracą ci, którzy wykonują przewozy pomiędzy innymi krajami Unii Europejskiej, a nie z Polski czy do Polski. Ich przepisy dotkną najbardziej. Najwięcej stracą małe i średnie przedsiębiorstwa. A małe i średnie firmy są często podwykonawcami wielkich – zaznaczył.

pap_tiry-1200.jpg
Nowe przepisy UE uderzają w polskich przewoźników. Jest decyzja komisji PE

"Sytuacja nie jest wesoła"

Artur Kalisiak stwierdził, że "pakiet mobilności, jeśli zostanie opublikowany w najbliższych miesiącach, wejdzie w życie po 18 miesiącach od publikacji, najprawdopodobniej na przełomie lat 2021/2022".

– Już dziś sytuacja w polskim transporcie nie jest wesoła. Są zamykane firmy, są ogromne zadłużenia, jeśli chodzi o terminy płatności dla firm za usługi transportowe. Polskie firmy transportowe są liderem nie tylko, jeśli chodzi o rynek przewozów Unii Europejskiej, ale niestety są też liderem, jeśli chodzi o zadłużenie u firm ubezpieczeniowych i leasingowych – powiedział Kalisiak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Goście: Piotr Mikiel i Artur Kalisiak
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 17.44

Czytaj także

Szkodliwe dla Polski przepisy wejdą w życie? Europosłowie nie składają broni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 15:00
Jest zgoda unijnych ambasadorów na przepisy regulujące transport międzynarodowy, uzgodnione w ubiegłym tygodniu przez negocjatorów z Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dziewięć krajów było przeciw, w tym Polska, dwa wstrzymały się od głosu. Nie wystarczyło to jednak do zablokowania regulacji.
rozwiń zwiń