Czarnek: zmieniła się narracja przywódców UE ws. migrantów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 18:10
Turcja, zgodnie z zapowiedziami, nie powstrzymuje migrantów próbujących przedostać się do Europy terytorium kraju. – Dziś mówi się wprost o konieczności ochrony granic UE – skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia Przemysław Czarnek z PiS. Jan Grabiec (PO) podkreślił, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce się pozbyć problemu, a jego decyzja jest polityczna.
Audio
  • Przemysław Czarnek i Jan Grabiec o sytuacji na granicy turecko-greckiej (Puls Trójki)
Uchodźcy z Syrii w pobliżu granicy turecko-greckiej
Uchodźcy z Syrii w pobliżu granicy turecko-greckiejFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Ankara wysyła dodatkowych tysiąc policjantów na granicę z Grecją. Funkcjonariusze mają dopilnować, aby migranci, którzy szturmują granicę, nie mogli wrócić do Turcji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] 10 tys. migrantów u granic Grecji. Unijni ministrowie wezmą udział w nadzwyczajnej naradzie

Tydzień temu to właśnie Turcja przywiozła w rejon graniczny niemal 10 tysięcy uchodźców, by umożliwić im dostanie się na teren Europy. Doprowadziło to do ostrego konfliktu dyplomatycznego i nowego kryzysu związanego z uchodźcami.

Rzecznik PO: to polityczna decyzja Erdogana

Jan Grabiec nie uważa, że UE ponownie zostanie zmuszona do przymusowej relokacji uchodźców.  Cały czas obowiązuje, niestety w tej chwili tylko formalnie, porozumienie z Turcją. Zadaniem numer jeden jest dziś powrót do rokowań i uzgodnienia dotyczące zatrzymania uchodźców z Syrii w obozach przejściowych – mówił.

Zaznaczył, że "ci ludzie uciekają przed bombami, przed wojną".  To jest kwestia polityczna, że Erdogan nie chce im udzielić do końca pomocy, otwiera granice po to, żeby pozbyć się problemu  komentował.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mig123.jpg
Ekspert OSW ws. migracji: Turcja straszy państwa UE, bo potrzebuje pomocy w starciu z Rosją w Idlibie

Poseł PiS: zmienia się narracja w UE

Przemysław Czarnek podkreślił, że kryzys wynika z "dramatycznej dla tych ludzi" wojny w Syrii.  To również kwestia polityki Erdogana, w który wbrew wcześniejszym porozumieniom z Unią Europejską nie chce zatrzymać uchodźców u siebie i wysyła ich do Europy  wskazał.

W opinii polityka PiS, "zmieniła się narracja i polityka przywódców, przynajmniej na płaszczyźnie werbalnej, przywódców Unii Europejskiej".  W przeciwieństwie do tego, co mieliśmy kilka lat temu, dziś mówi się wprost o konieczności ochrony granic  komentował. Zaznaczył przy tym, że Polska przyjmuje "tylu uchodźców, ilu może".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: Przemysław Czarnek (PiS), Jan Grabiec (PO)
Data emisji: 5.03.2020
Godzina emisji: 17.44

msze, IAR

Czytaj także

Turcja wysyła dodatkowych policjantów na granicę z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:26
Turcja wysyła dodatkowych tysiąc policjantów na granicę z Grecją. Funkcjonariusze mają dopilnować, aby migranci, którzy szturmują granice Grecji, nie mogli wrócić do Turcji.
rozwiń zwiń