Wiceminister zdrowia: będziemy na bieżąco podawać informacje dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:29
– Jeżeli chodzi o Polskę, to będziemy na bieżąco podawać aktualne statystyki tak, aby każdy miał pełen dostęp do informacji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Audio
  • Janusz Cieszyński: bardzo intensywnie pracujemy na zachodniej granicy Polski (Puls Trójki/Trójka)
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
Wiceminister zdrowia Janusz CieszyńskiFoto: PAP/Radek Pietruszka
karetka-1200-pap.jpg
17. przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzony. Kobieta jest w ciężkim stanie

– Stan pacjentki, u której potwierdzono koronawirusa jest ciężki – poinformował rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę. Informację o 17. przypadku koronawirusa w Polsce stwierdzonym u kobiety, potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister zdrowia, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia zaznaczył, że na ten moment "ciężko jest cokolwiek prognozować".

 Wskaźniki, które mamy z innych krajów pokazują, że te przyrosty z dnia na dzień mogą być bardzo istotne. Widzimy z innych krajów, że każdego dnia może przybyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przypadków zakażeń. Mówimy tutaj o takich krajach jak Włochy czy Francja – tłumaczył.

Kontrola pojazdów na granicy

szumowski 1200 pap.jpg
Potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa. W całej Polsce już 17 chorych

– Bardzo intensywnie pracujemy blisko zachodniej granicy Polski. Są tam m.in. cztery specjalne przejścia na granicy z Niemcami. To właśnie tam będą kontrolowane większe pojazdy - jak np. busy czy autobusy – tłumaczył wiceminister zdrowia.

– Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio wcześniej sprawdzić czy ktoś z pasażerów nie ma symptomów zakażenia. Będziemy także dysponowali danymi, które pozwolą na zidentyfikowanie pacjentów. Chodzi o to, żebyśmy jak najszybciej dotarli do konkretnych osób – mówił Janusz Cieszyński.

Wiceminister zdrowia dodał, że "system ochrony zdrowia jest przygotowany". – Możemy powiększać nasze możliwości, jeśli chodzi np. o liczbę łóżek zakaźnych, z intensywną terapią, takich miejsc, gdzie będą przyjmowani pacjenci zarówno z potwierdzonym podejrzeniem koronawirusa, jak i ci z kwarantanny – zaznaczył.

– Te najbliższe dni, tygodnie, miesiące, to jest czas na który jesteśmy przygotowani - zapewnił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Puls Trójki"
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Gość: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 17.44

pb/gs

Czytaj także

Bunty w więzieniach, pozamykane szkoły i restauracje. Koronawirus sieje spustoszenie w Europie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 20:50
W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków zakażenia koronawirusem. Kolejny przypadek to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jak natomiast wygląda sytuacja w całej Europie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani". Prezes Orlenu o dostawach paliwa w związku z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:17
W związku z sytuacją spowodowaną wzrostem zakażeń koronawirusem prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że w Polsce na stacjach nie zabraknie paliwa. Gość Polskiego Radia 24 mówił, że Orlen ma opracowanych wiele scenariuszy na wypadek zwiększenia zachorowalności i jest przygotowany na każdą ewentualność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: kontrole sanitarne na granicach Polski oraz w pociągach i portach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:00
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z koronawirusem wprowadzono kontrole sanitarne na granicach Polski. Do tej pory w naszym kraju odnotowano 17 przypadków koronawirusa. W całym kraju 170 osób jest hospitalizowanych i diagnozowanych w kierunku koronawirusa, a 4 tysiące osób jest objętych kwarantanną domową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:21
Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godz. 11.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) - poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. Posiedzenie RBN ma związek z obecnością koronawirusa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko jest pod kontrolą". Wiceminister klimatu o działaniach rządu ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:43
- Działania rządu są ukierunkowane na to, by zmniejszać ryzyko oraz wyeliminować rozpowszechnienie wirusa. Podejmowane kroki są przykładem odpowiedzialności Zjednoczonej Prawicy za sytuację w naszym kraju - powiedział Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski, wiceminister klimatu.  
rozwiń zwiń