Wiceminister: rekomendujemy zdjęcie mniej pilnych spraw z wokandy do końca marca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 18:43
Będą ograniczenia w działaniu sądów. – Resort sprawiedliwości rekomenduje zdjęcie z wokandy większości spraw do końca marca – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta. Nie dotyczy to spraw nie cierpiących zwłoki, np. ws. aresztów. Decyzje w sprawie pracy sądów podejmują prezesi. Jak mówił gość Trójki, do resortu wpłynęły już takie zarządzenia z Gdańska i Warszawy. Zainteresowani powinni na bieżąco sprawdzać stronę internetową sądu, czy rozprawa z ich udziałem nie została odwołana.  
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości o ograniczeniach w pracy sądów (Puls Trójki)
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta Foto: PAP/Mateusz Marek

 Mogą być wprowadzone dodatkowe obostrzenia, związane z koniecznością wypełnienia wszystkich wymagań sanitarnych, które zapobiegną rozprzestrzeniania się koronawirusa  mówił w Programie 3 Polskiego Radia Sebastian Kaleta, komentując plan wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.  To działania niezbędne, byśmy uniknęli niepożądanej skali zachorowań  powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki PAP 1200.jpg
Premier: nie ma planów zamykania miast, sklepów

Rekomendacje dla sądów

Jak będzie wyglądała działalność sądów, prokuratur?  Tutaj mamy do czynienia z instytucjami państwa, które mają pewne terminowe działania, muszą one być realizowane. W maksymalny sposób już od kilku dni jesteśmy w kontakcie z prezesami sądów, którzy będą decydować, w jaki sposób pracują sądy  mówił. Jak zaznaczył, w tej sprawie nie decyduje ministerstwo, ale prezesi sądów. Resort jednak przekazuje rekomendacje. 

 Aktualna rekomendacja jest taka, że sądy powinny zdjąć z wokandy sprawy w najbliższych tygodniach, poza sprawami nie cierpiącymi zwłoki – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 Wiemy, że prezesi sadów apelacyjnych pracują nad zarządzeniami w tym zakresie. Pierwsze zarządzenia z Gdańska i Warszawy już wpłynęły do ministerstwa – podkreślił.

Zaznaczył, że trzeba sprawdzać, czy rozprawa, w której się uczestniczy, nie została odwołana.  Osoby, które w najbliższych dniach mają sprawy w sądach, powinny właściwie nawet przed wyjściem z domu sprawdzić stronę internetową sądu, sprawdzić, czy sprawa nie została odwołana. Już od jutra prawdopodobnie sądy w pewnym zakresie ograniczą swoje funkcjonowanie – dodał.

 Chodzi o to, by zastosować się do zasady ograniczania obecności znacznej liczby osób w jednym miejscu, co ma przyczynić się do tego, że koronawirus nie będzie się rozprzestrzeniał – stwierdził gość Trójki.

– Sprawy nie cierpiące zwłoki mają być rozpatrywane z najwyższym sanitarnym zabezpieczeniem. Są to np. pilne sprawy rodzinne, aresztów. Mniej pilne sprawy mogą być zdjęte z wokandy  wyjaśniał.

 Rekomendujemy zdjęcie mniej pilnych spraw z wokandy do końca marca. To jednak są autonomiczne decyzje prezesów sądu – zastrzegł. Takie decyzje są już podejmowane. Pierwsze zarządzenia prezesów sądów apelacyjnych wpływają do ministerstwa i sądy te do końca marca wstrzymają prace – dodał. 

Co możemy załatwić zdalnie? Obecnie prawy dotyczące ksiąg wieczystych, rejestracji spółek. Więcej w nagraniu audycji, w której rozmawiano także o wymiarze sprawiedliwości. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadząca: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 12.03.2020
Godzina emisji: 17.44

agkm/mk

Czytaj także

Iran: chcieli wyleczyć COVID-19 alkoholem. 27 osób nie żyje, 218 w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 12:07
27 osób zmarło w Iranie po spożyciu metanolu. Dały one wiarę pogłoskom, że alkohol pomaga wyleczyć z koronawirusa - podała w poniedziałek irańska agencja prasowa IRNA.
rozwiń zwiń