Minister rolnictwa: UE na razie nie pomogła w kryzysie związanym z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 18:00
– Unia Europejska do tej pory nie pomogła w niczym. Zrobiła tyle, że zapowiedziane wcześniej pieniądze, które były przeznaczone na politykę spójności – 25 mld euro w skali całej Wspólnoty – mogą być bardziej elastycznie wykorzystywane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi o wyzwaniach związanych z epidemią koronawirusa (Puls Trójki)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsiFoto: PAP/Leszek Szymański

rolnictwo 1200.jpg
Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że oczekuje od UE w pierwszej kolejności uruchomienia rezerwy kryzysowej w kwocie 450 mln euro. – Po drugie powinny być uruchomione niewykorzystane środki w ramach wspólnej polityki rolnej z drugiego filaru, czyli z tzw. programu rozwoju obszarów wiejskich – wyliczał minister rolnictwa.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".  

Gość radiowej Trójki tłumaczył też, że powinna zostać wstrzymana realizacja projektów, które zaplanowano 7 lat temu, bo "tak sobie ktoś w Brukseli wymyślił". – Niewykorzystane środki powinny być przeznaczone na bieżące podtrzymanie dochodów sektora rolno-spożywczego, zarówno zakładów przetwórczych, jak i powiązanych z nimi rolników – zaznaczył.

Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że UE musi podjąć decyzję o interwencyjnym skupie produktów rolnych. – W przypadku Polski chodzi o wołowinę i produkty pochodzenia mlecznego – mówił, zwracając uwagę, że krajowi przedsiębiorcy deklarują, że ograniczą skup tych produktów, co odbije się na cenach oferowanych rolnikom.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 16.45

pkur/gs

Czytaj także

Ardanowski o Trójmorzu: to są państwa przez lata traktowane w UE trochę gorzej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:58
- Wymyślano, że "wyszliśmy z biedy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle coś dostajemy". Europa Zachodnia była przekonana, że oni będą produkować, a my będziemy kupować - mówił w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś polityk spotyka się z ministrami Trójmorza ws. negocjacji unijnego budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska powinna otworzyć rynek pracy dla lekarzy spoza Unii?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:00
W Polsce, zgodnie z szacunkami Naczelnej Izby Lekarskiej, brakuje ok. 68 tysięcy lekarzy. Coś zrobić musimy, jeśli chcemy skrócić kolejki do medyków.
rozwiń zwiń