Dalsze obostrzenia w walce z koronawirusem. Prof. Gut: nie ma innej drogi

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:51
Jak zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut obostrzenia w przemieszczaniu się lepiej wprowadzić wcześniej niż spóźnić się z wprowadzeniem takiego rozwiązania, do czego doszło w kilku krajach. – Chodzi o to, żeby ograniczyć maksymalnie kontakty, bo wirus przekazuje się między ludźmi. Nie ma innej drogi – mówił gość "Pulsu Trójki". 
Audio
  • Prof. Włodzimierz Gut sposobach walki z epidemią koronawirusa i o tym, jak możemy chronić w tym ekstremalnym czasie nasze zdrowie (Puls Trójki)
Budynek szpitala wojewódzkiego im. Kardynała Wyszyńskiego, 24.03.2020 w Lublinie. Zamknięte są tam Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz cztery inne oddziały. Wszystko z powodu dwójki pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa
Budynek szpitala wojewódzkiego im. Kardynała Wyszyńskiego, 24.03.2020 w Lublinie. Zamknięte są tam Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz cztery inne oddziały. Wszystko z powodu dwójki pacjentów, u których potwierdzono koronawirusaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Koronawirus kwarantanna PAP-1200.jpg
Szumowski: nowe obostrzenia będą obowiązywać od dzisiaj do 11 kwietnia

Prof. Gut przyznał, że teraz nie sposób ocenić, kiedy skończy się epidemia. Kolejne kraje notują coraz większą liczbę zarówno zarażonych, jak i ofiar śmiertelnych wirusa. – Cały czas zachorowania będą rosły. Dopóki mamy wzrosty za granicą nie możemy oczekiwać, że nagle nam spadnie, ponieważ niezależnie jakie bariery postawimy, będzie wymiana towarowa, wymiana ludzi. To jest nieuniknione, to wynik pewnej wspólnoty światowej – ocenił wirusolog. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".  

pies 1200.jpg
Czy zwierzę może przenieść koronawirsa na sierści?

Słuchacze Trójki, którzy przed audycją mogli przesyłać do gościa pytania, chcieli wiedzieć m.in. czy mieszkanie na jednym osiedlu z osobami, u których wirus został wykryty, które chodziły do tego samego sklepu spożywczego, zwiększa szanse na zachorowanie. – W niewielki sposób, dlatego że przeskok wirusa z osoby na osobę wymaga bliskiego kontaktu, jak i odpowiedniego czasu. Po tym, jak pojawiły się u danej osoby objawy i trafiła ona do szpitala, to środowisko nie ma już szans się od niej zarazić. Osoby, które miały z nią kontakt, są objęte kwarantanną, ale one są zdrowe. Nawet jeśli któraś jest zakażona, to sama jeszcze nie zakaża – wyjaśniał prof. Gut. 

Wirusolog mówił także o badaniach dotyczących tego, jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych powierzchniach, a także odpowiadał na pytania: czy po jakimś czasie grozi nam kolejna fala zachorowań? Czy SARS-CoV-2 może przetrwać w zamrażalniku? Kto powinien nosić maseczki ochronne i czy wirus może się utrzymać na listach?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Patrycjusz Wyżga
Gość: prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 17.45

gs