Wiceminister zdrowia: powinniśmy być samowystarczalni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 23:39
– Są u nas szwalnie, które mogą produkować kombinezony i maseczki. Już w kilkunastu fabrykach trwa taka produkcja. Szkoda, że od wielu lat Polska się jej wyzbywała. Myślę, że warto wrócić do tego, żeby kraj był samowystarczalny. Wytwarzanie odzieży ochronnej nie jest skomplikowane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o imporcie i produkcji środków ochrony osobistej (Puls Trójki)
Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej w Warszawie
Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

 Choć jesteśmy dopiero na początku epidemii w Polsce, to wszystko w naszych rękach. Jeśli pozostaniemy w domach, jest szansa, że ograniczymy liczbę zachorowań  mówił gość Trójki.

Gość Trójki podkreślił, że "w transporcie środków ochrony osobistej, który dotarł do Polski, jest kilka milionów maseczek, wiele tysięcy kombinezonów, które na początku przyszłego tygodnia będą trafiały nie tylko do szpitali jednoimiennych czy zakaźnych, ale także do ratownictwa medycznego, na izby przyjęć, do szpitalnych oddziałów ratunkowych i pozostałych szpitali".

Wiceminister zdrowia odniósł się również do kwestii respiratorów, które także trafiły do Polski z Chin, i zgodził się z twierdzeniem, że im więcej będzie tych urządzeń, tym lepiej.  To element kluczowy, pacjenci w najgorszym stanie wymagają zastępczego oddechu, a to jedyna maszyna, która potrafi taki oddech prowadzić  stwierdził Waldemar Kraska i podkreślił, że szpitale jednoimienne i zakaźne z łóżkami respiratorowymi mają odpowiednią liczbę kadry medycznej, która potrafi obsługiwać respiratory.  Jeśli zajdzie potrzeba, będziemy taką kadrę przesuwać z innych szpitali  dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego podkreślił, że środki ochrony osobistej i sprzęt jest nie tylko sprowadzany z zagranicy, ale również w Polsce trwa produkcja.  Są u nas szwalnie, które mogą produkować kombinezony i maseczki. Już w kilkunastu fabrykach trwa taka produkcja. Szkoda, że od wielu lat Polska się jej wyzbywała. Myślę, że warto wrócić do tego, żeby kraj był samowystarczalny. Wytwarzanie odzieży ochronnej nie jest skomplikowane  ocenił.

Waldemar Kraska odpowiedział również na pytanie o to, co się wydarzy, jeśli dla osób zakażonych zabraknie miejsc w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych.  Mamy plan B, już wiemy, które szpitale mogą się włączyć. To tzw. szpitale drugie rzutu, są już częściowo do tego przygotowane, mają rezerwę łóżek. Chcemy także stworzyć izolatoria, w których będą mogli przebywać pacjenci skąpoobjawowi z potwierdzonym dodatnim wynikiem koronawirusa  mówił gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 27.03.2020
Godzina emisji: 16.50

mk

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: szykujemy się na dużą falę zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 17:00
– Osób zakażonych koronawirusem będzie przybywać, dlatego ponawiamy apele o pozostawanie w domu – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Kraska: spodziewam się kolejnych regulacji ograniczających naszą aktywność

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 17:12
– Piękna pogoda przez ostatnie kilka dni zachęcała do aktywności, jednak powinniśmy ją zdecydowanie ograniczyć. We wtorek mogą pojawić się kolejne regulacje –  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń