Komendant główny policji: będziemy bezwzględnie egzekwować przepisy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:00
– Będzie nas na ulicach jeszcze więcej i będziemy reagować na każdy przypadek łamania przepisów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia komendant główny policji insp. Jarosław Szymczyk.
Audio
  • Komendant główny policji insp. Jarosław Szymczyk o zaangażowaniu policjantów w walkę z koronawirusem (Puls Trójki)
Patrol policji
Patrol policjiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

– Spoczywają na nas ustawowe zadania, troska o bezpieczeństwo wszystkich Polaków jest dla nas kluczowa, przy czym ostatnie dni trochę inaczej definiują słowo "bezpieczeństwo" – podkreślił gość Trójki.

Jak mówił, w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano zauważalny spadek przestępczości. – Policjanci nadal się nią bardzo intensywnie i skutecznie zajmują, z drugiej strony wzrasta liczba interwencji domowych. Niestety, czas spędzany w domach generuje różne zachowania, do których wcześniej nie byliśmy przyzwyczajeni – mówił Jarosław Szymczyk i dodał, że poza swoimi ustawowymi obowiązkami policja wspiera służby graniczne i realizuje zadania związane z kwarantanną. – W ciągu minionej doby odwiedziliśmy ponad 140 tys. osób – zaznaczył komendant główny policji.

– Od kilku dni intensywnie przyglądamy się także ograniczeniom w ruchu osób na terenie naszego kraju. Rozporządzenie ministra zdrowia, które dziś zostało zaostrzone, będzie wymagało od nas jeszcze bardziej intensywnych działań – przekonywał rozmówca Patrycjusza Wyżgi.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

W ten sposób odniósł się do faktu, że dziś ogłoszone zostały nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Zakładają one między innymi ograniczenia w przemieszczaniu się, a także limity w liczbie osób, które mogą przebywać jednocześnie w sklepach, na pocztach, w aptekach czy na bazarach. Ponadto dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.

– Zaobserwowaliśmy, że największy problem jest z młodymi ludźmi, którzy dosyć lekceważąco podchodzili do zapisów poprzedniego rozporządzenia, grupowali się w wielu miejscach. W minionej dobie mieliśmy osiemdziesiąt przypadków, w których wdrażaliśmy procedury mandatowe albo wnioski o ukaranie do sądu wobec młodych ludzi. Ale musimy to egzekwować bezwzględnie, bo nawet ci, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo, mogą zakażać innych – stwierdził Jarosław Szymczyk.

– Będzie nas na ulicach jeszcze więcej i będziemy reagować na każdy przypadek łamania przepisów – podkreślił komendant główny policji, który w Trójce mówił również o postawie policjantów i ryzyku, z jakim stykają się w kontekście koronawirusa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: insp. Jarosław Szymczyk (komendant główny policji)
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 16.45

mk

Czytaj także

Sasin: będą wzmożone patrole policji. Być może dołączą do nich żołnierze

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 21:49
- Nie ma dzisiaj potrzeby, żeby wprowadzać jeszcze dalej idące obostrzenia. Dzisiaj trzeba przestrzegać tych przepisów, które już wprowadziliśmy - mówił wicepremier Jacek Sasin. Zapowiedział "wzmożone patrole i kontrole policji".
rozwiń zwiń