"Sytuacja jest bezprecedensowa". Rzecznik rządu o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 17:15
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że decyzja o nowym terminie wyborów prezydenckich zależy od Państwowej Komisji Wyborczej oraz orzeczenia Sądu Najwyższego. Podkreślił, że w tej chwili nie jest jeszcze jasne, czy w nowych wyborach wystartują ci sami kandydaci czy procedurę wyborczą trzeba będzie zacząć od nowa.
Audio
  • Piotr Müller w rozmowie na temat nowej daty wyborów prezydenckich ("Puls Trójki")
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Polskie Radio

Gość Programu 3 Polskiego Radia mówił o nowym terminie wyborów prezydenckich. - Decyzja o tym, kiedy będą wybory, zależy od Państwowej Komisji Wyborczej, która musi przekazać stosowne protokoły po zakończeniu aktualnej procedury wyborczej, a potem od Sądu Najwyższego. Teraz tej daty podać nie można. Stan prawny wskazuje na to, że decyzja SN o nieważności wyborów wydaje się naturalna - wyjaśnił Piotr Müller.

- Mamy sytuację, która w historii Polski jeszcze nie miała miejsca. Nowa izba SN zdecyduje, jak będzie ta kwestia wyglądała. Nowe wybory będą się jednak odbywały i trzeba będzie przeprowadzić procedurę wyborczą, bo nie odbędzie się ona w niedzielę - dodał rzecznik rządu.

youtube sejm free 1200.jpg
Wiceszef klubu PiS: projekt noweli ws. wyborów korespondencyjnych niebawem w Sejmie

"Grunt to rozmowa"

- Naturalne jest to, że w obozie Zjednoczonej Prawicy mogą pojawiać się jakieś spory i mogą też zdarzyć się w przyszłości, ale grunt to rozmawiać, szukać kompromisu i kontynuować tę misję. Wczorajsze głosowanie pokazuje, że da się to zrobić - ocenił.

Jego zdaniem "wybory powinny prawidłowo odbyć się 10 maja przy trybie urnowym, jednak samorządy odmówiły realizacji tego głosowania i stało się to niemożliwe. Stąd pojawiła się koncepcja głosowania korespondencyjnego, do którego ustawę przetrzymał jednak Senat. Gdyby nie »zamrażarka«, ten proces udałoby się przeprowadzić 10 maja".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Karczewski do Grodzkiego: apeluję, by wszyscy senatorowie byli traktowani w jednakowy sposób

- Nasi partnerzy koalicyjni przedstawiają swoje rekomendacje co do składu rządu. Porozumienie takich wniosków nie składało, a więc żadne zmiany personalne nie są planowane. Jadwiga Emilewicz również pozostanie na swoim stanowisku - zapowiedział Piotr Müller.

W audycji również o wykorzystaniu kart wyborczych, działaniach polskiego rządu wobec przedsiębiorców i znoszeniu obostrzeń związanych z pandemią.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 16.45

pkr

Czytaj także

"To jest sukces PiS". Prof. Henryk Domański o porozumieniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:40
– Decyzja podjęta przez Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina jest niezwykle korzystna dla partii rządzącej. To jest sukces PiS – stwierdził w Programie 3 Polskiego Radia prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk). Gościem audycji był również prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: zarzuty ws. głosowania niezgodne ze stanem rzeczywistym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:12
Zarzuty wobec mnie i rządu PiS w sprawie wyborów prezydenckich prezentowane przez szefa PO Borysa Budkę są całkowicie niezgodne ze stanem rzeczywistym - ocenił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowiecki radny PiS: opozycja nawoływała do złamania konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 16:32
- Przez ostatnie kilka lat przedstawiciele opozycji mieli na sztandarach cały czas hasła obrony konstytucji, natomiast jak przyszło co do czego, to nawoływali do jej złamania - mówił w Polskim Radiu 24 radny sejmiku woj. mazowieckiego Michał Prószyński z PiS. Odniósł się w ten sposób do działań polityków opozycji dotyczących terminu wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń