Etyka zamiast lekcji religii

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 10:00
Katarzyna Piekarska (SLD): Chcemy, żeby dzieci z rodzin nie katolickich mogły wybrać lekcje etyki lub filozofii. To jest w Polsce do zrobienia w najbliższym czasie.
Audio


Goście "Pulsu Trójki" komentowali aktywność legislacyjną ugrupowań, z którymi są związani. – SLD w ostatnim czasie złożyło projekty ustaw dotyczące in vitro, związków partnerskich, likwidacji funduszu kościelnego oraz wyprowadzenia religii ze szkół – mówi Katarzyna Piekarska.

Dodaje jednocześnie, że ten ostatni postulat na razie będzie trudno zrealizować. Zamiast tego dzieciom nie chcącym uczestniczyć w lekcjach religii można zaproponować  na przykład zajęcie z filozofii, które w niektórych szkołach już z powodzeniem funkcjonują.

Michał Szczerba z PO przypomina, że jego partii do tej pory udało się wprowadzić wiele nowatorskich rozwiązań. -  Platforma ma cały katalog spraw, którymi może się pochwalić. Są nimi przede wszystkim ustawa żłobkowa, czy wyrównanie wieku szkolnego do sześciu lat, jaki obowiązuje w europejskich krajach. Polityk dodaje, że to PO wywołało po raz pierwszy temat in vitro i przygotowało projekty w tej sprawie.

Katarzyna Piekarska podkreśla, że dla lewicy jednym z ważniejszych  problemów do rozwiązania jest kwestia związków partnerskich. – Projekt ten z naszej strony pojawi się pod koniec marca.

SLD uważa, że takie rozwiązania prawne, które są już obecne w niektórych krajach Europy, w przyszłości mogą zostać zaakceptowane również w Polsce. - Dzisiaj oswoiliśmy się z tym tematem. Nie wywołuje on już takich kontrowersji jak kiedyś. Chcemy dyskutować nad konkretnymi rozwiązaniami i pokazać, że tam naprawdę nie ma niczego, co godzi w fundament rodziny. To jest tylko administracyjne ubezpieczenie drugiej osoby – mówi Piekarska.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(dmc)


Czytaj także

Etyka dla niewierzących

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 13:33
To postulat, aby przestrzegać konstytucję i konkordat, a nie jakaś wojna z Kościołem - mówi Katarzyna Piekarska z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd i parlament pracują na pełnym gazie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 13:41
Michał Szczerba (PO): Rząd konsekwentnie prowadzi ofensywę legislacyjną
rozwiń zwiń