"Władza należy do wyborców"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 19:01
Paweł Olszewski (PO): Uważam, że jest olbrzymia szansa, by przywrócić elementarną przyzwoitość w wyborach parlamentarnych, aby wygrywały te osoby, które otrzymają największą liczbę głosów.
Audio

Paweł Olszewski wyraził w "Pulsie Trójki" zadowolenie, że udało się wprowadzić ordynację większościową w wyborach do Senatu, która według niego jest najsprawiedliwszym z możliwych systemów. Zgodnie z przyjętymi na początku roku zmianami w jesiennych wyborach wybierać będziemy po jednym senatorze z każdego okręgu.

- Niektórzy eksperci mówią, że przy ordynacji większościowej do Senatu dostaną się ludzie najbogatsi, którzy będą mieli pieniądze na kampanię wyborczą – skomentował Jan Dziedziczak z PiS.

Nie zgodził się z tą opinią polityk Platformy Obywatelskiej, który przypomniał, iż każdego kandydata obowiązują limity wydatków. Paweł Olszewski dodał, że proponowany system daje szansę kandydowania poza formułą partyjną osobom cieszącym się zaufaniem społecznym. - PiS i SLD niestety nie chcą nas wesprzeć w wyborach większościowych do Sejmu, ale być może uda się to w przyszłej kadencji - powiedział.

Jan Dziedziczak stwierdził, Platformie chodzi tylko o to, że przy aktualnym poparciu różnych partii oraz braku drugiej tury kandydaci PO mieliby większe szanse na zdobycie lepszego wyniku wyborczego. – A obywatele, którzy są dzisiaj reprezentowani przez partie z dziesięcio czy piętnastoprocentowym poparciem, jak PSL czy SLD, nie byliby reprezentowani w ogóle w parlamencie - wyjaśnił obawy Prawa i Sprawiedliwości.

- Władza należy do wyborców, oni mają swój rozum i oni podejmują decyzje komu udzielać poparcia i zaufania, a komu nie - podsumował Olszewski.

Aby usłyszeć co posłowie sądzą o dwudniowych wyborach parlamentarnych, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy. 

(asz)

Czytaj także

Czy przepisy ordynacji dobrze służą wyborcom?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 12:00
Przepisy określające zasady udziału w wyborach mają spowodować, by jak największa liczba chcących brać udział w wyborach oddała swój głos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ordynacja proporcjonalna niezgodna z Konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 21:10
Obecna ordynacja proporcjonalna jest szkodliwym mechanizmem wyłaniania władzy państwowej, niszczy społeczeństwo obywatelskie i jest nawet niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwudniowe wybory zwiększą frekwencję

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 12:15
Krzysztof Tyszkiewicz (PO): Przede wszystkim musimy się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie: po co są wybory?
rozwiń zwiń

Czytaj także

PJN popiera wariant dwudniowych wyborów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 07:15
Paweł Poncyljusz (PJN): Im wyższa frekwencja, tym wybory Polaków są mniej przypadkowe, a efekt końcowy o wiele lepszy.
rozwiń zwiń