Nie usuniemy zła z pola widzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 16:31
Zło i dobro są wokół nas w każdym czasie. Najistotniejsze, żebyśmy ze złem potrafili się mierzyć, a dobro w sobie budowali - mówi Trójce Janusz Poniewierski z Wydawnictwa Znak.
Audio
Graffiti z wizerunkiem Vaclava Havla w Pradze. W piątek odbędzie się pogrzeb dysydenta, dramaturga, prezydenta Czech i Czechosłowacji
Graffiti z wizerunkiem Vaclava Havla w Pradze. W piątek odbędzie się pogrzeb dysydenta, dramaturga, prezydenta Czech i CzechosłowacjiFoto: fot. PAP/EPA/Filip Singer

W Pradze odbył się w piątek pogrzeb Vaclava Havla. W tym samym czasie do Polski przywieziono ciała pięciu żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie.

Publicysta i redaktor Wydawnictwa Znak podkreślił, że już sam fakt wejścia Boga w historię człowieka, czego w Boże Narodzenie jesteśmy świadkami, jest pogodzeniem się z perspektywą cierpienia i śmierci. - On sam postanawia poddać się prawom czasu, a te są takie, że umieramy. Także jutro ludzie nam bliscy będą cierpieć, ktoś umrze - powiedział Janusz Poniewierski w "Pulsie Trójki".

Podkreślił, że Ewangelia nie usuwa śmierci ani zła z pola widzenia. - Natomiast w życiu, mediach, kulturze obserwuję taką tendencję do usuwania złych wiadomości, do tego, by - skoro są Święta - nie mówić o rzeczach smutnych czy trudnych. Boimy się ich. Ale one też są częścią życia, naszej rzeczywistości. Okoliczności narodzin Jezusa i Jego życie dobrze to pokazują - wyjaśnił.

W eseju "Thriller" Vaclav Havel postawił tezę, że cywilizacja budowana jest bez wiary w zło i dobro. - Każdy z nas zetknął się z ludźmi, którzy żyjąc pod naporem zła, przestali wierzyć w dobro, ludzką miłość. Myślę, że coś z tego chciał pokazać Havel, byśmy nigdy nie zgodzili się na taką cywilizację, bo to by było niesłychane - skomentował gość Damiana Kwieka.

Kim dla publicysty był Vaclav Havel dowiesz się słuchając całego "Pulsu Trójki, 23 grudnia 2011", w którym Janusz Poniewierski złożył słuchaczom Trójki życzenia świąteczne.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Msza za Vaclava Havla. "Spełniły się wszystkie jego marzenia"

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 13:11
Całe życie Vaclava Havla to cud - mówił jego wieloletni przyjaciel, metropolita Pragi, arcybiskup Dominik Duka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delegacje z całego świata i tysiące prażan żegnały Havla

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 15:06
Mszy przewodniczył prymas Czech i przyjaciel Havla, arcybiskup Pragi Dominik Duka. Przemawiali również politycy, na pogrzeb przyjechały delegacje z 40 państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłakujemy śmierć bohaterskich rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 07:03
Samolot C-130 Hercules przywiózł do Warszawy ciała mł. chor. Piotra Ciesielskiego, sierż. Łukasza Krawca, sierż. Marcina Szczurowskiego, sierż. Marka Tomali i sierż. Krystiana Banacha.
rozwiń zwiń