Każdy z nas będzie emerytem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 19:00
Dariusz Joński (poseł, rzecznik SLD): - Proponujemy aby to staż pracy, a nie wiek decydował - 35 lat kobieta, 40 lat mężczyzna, po tylu latach pracy powinni mieć możliwość przejścia na emeryturę.
Audio
Każdy z nas będzie emerytem
Foto: Glow Images/East News

Szef SLD Leszek Miller popiera akcję OPZZ zbierania podpisów pod referendum w sprawie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. - Koło wtorku będziemy mieli pierwsze informacje dotyczące ilości zebranych podpisów - mówi Dariusz Joński, rzecznik SLD. Politycy lewicy zaznaczają, że to budzenie dialogu społecznego, który został uśpiony za sprawą rządu, jak choćby brak działania Komisji Trójstronnej, która zakończyła swoje prace latem ubiegłego roku, a  w sensie formalnym nie powstała w tym roku - nadal nie ma przewodniczącego.- Został wskazany minister Władysław Kosiniak-Kamysz ze względu na ilość spraw dotyczących właśnie resortu pracy, które będą konsultowane. Ale trzeba sobie powiedzieć, że formuła konsultowania w Komisji Trójstronnej nie jest formułą wyczerpującą. W znacznej mierze jest to struktura fasadowa, np. mikroprzedsiębiorcy nie mają tam żadnej reprezentacji - zaznacza Łukasz Abgarowicz, senator PO.

Dariusz Joński przypomina, że zwyczajem było, że to premier bądź wicepremier stawali na czele komisji, ponieważ to oni podejmują najważniejsze decyzje w kraju, przez co i ranga komisji jest dużo wyższa. Gość Beaty Michniewicz wskazuje, że pierwszy raz od 10 lat mamy do czynienia z sytuacją, kiedy nawet budżet na 2012 nie był konsultowany przez jedną ze stron Komisji Trójstronnej - związki zawodowe, dlatego OPZZ rozważa razem z SLD zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego podjętej przed chwilą ustawy budżetowej. - Donald Tusk reaguje tylko wtedy kiedy zaczynają się protesty na ulicach. W ciągu ostatnich 30 dni mieliśmy kilka protestów: lekarzy, aptekarzy, kierowców, internautów i we wszystkich sprawach na początku premier podchodził z dużym dystansem, a gdy rozpoczynały się protesty, nagle zmieniał zdanie - mówi Dariusz Joński.

W ocenie senatora PO reforma emerytalna jest konieczna. - Z punktu widzenia jednostkowego to wydłużenie o 3 miesiące rocznie jest niemal niedostrzegalne, natomiast z punktu widzenia budżetu, ponieważ wydajemy 150 mld w tym obszarze,  uwalnianie tych środków pozwoli na pokoleniowe zrównoważenie polityki - wyjaśnia senator Abgarowicz.

Dlaczego pomysł referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego jest zdaniem senatora PO złym pomysłem i co w tej sprawie proponują politycy lewicy, dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Pulsie Trójki - 2 lutego 2012".

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Jeśli rząd nie podejmie dialogu, będzie miał problemy podczas Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 12:15
Jan Guz (OPZZ): Wszystko zależy od rządu. Od tego, czy chce mieć wcześniej rozegrane mistrzostwa czy później. Jeśli chce, żeby przebiegły w spokoju, to niech uszanuje nasze prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związki: wyjdziemy na ulice w czasie EURO 2012

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 06:44
Związkowcy zapowiadają wniosek o referendum w sprawie planu podwyższenia wieku emerytalnego i demonstracje podczas Euro.
rozwiń zwiń