"Nie chcemy bić piany, chcemy pokazać fakty”

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 19:15
PiS złożył wniosek o powołanie komisji śledczej ws. budowy autostrad. Poseł PiS Przemysław Wipler mówił w Trójce, że chodzi o zbadanie największych w historii Polski prac budowlanych.
Audio
Ostatnie przygotowania do otwarcia odcinka E, autostrady A2 w Pruszkowie pod Warszawą
Ostatnie przygotowania do otwarcia odcinka E, autostrady A2 w Pruszkowie pod WarszawąFoto: PAP/Rafał Guz

- Było wiele obietnic które nie zostały dotrzymane - dodał. Jak mówił  chodzi o sposób prowadzenia prac, sposób ich finansowania oraz sposób kontraktowania wykonawców zarządzania tym procesem. - Było bardzo wiele błędów. W obecnej chwili z uwagi na jakość nadzoru właścicielskiego nad wydawaniem środków publicznych, ze względu na procedury w których odbywały się te inwestycje tysiące firm mają problemy - powiedział gość "Pulsu Trójki”.

Poseł PO Antoni Mężydło powiedział, że PO nie zagłosuje za powołaniem komisji śledczej ws. autostrad. - Wszystkie dywagacje, które są we wniosku są ze sobą logicznie sprzeczne - powiedział.

Poseł PO nie zgodził się między innymi z zarzutami PiS, że na budowie autostrad najbardziej zarobią firmy zachodnie, a najwięcej stracą polskie przedsiębiorstwa budowlane - To jest wsysane z palca, bo jeżeli chodzi o niepłacenie podwykonawcą to największa afera jest z polską firmą DSS - Dolnośląskie Surowce Skalne.

Komisja miałaby zbadać opóźnienia w realizacji płatności za wykonane prace przy realizacji inwestycji budowy dróg ekspresowych i autostrad w latach 2007-2012.

Chodzi w szczególności o zbadanie przestrzegania procedur prawnych w trakcie zlecania i realizacji inwestycji oraz wyboru wykonawców generalnych do tych inwestycji. Komisja powinna też - według PiS - zbadać stan i powody zaistnienia zaległości płatniczych wykonawców generalnych wobec podwykonawców.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

to

Czytaj także

Komisja śledcza ws. autostrad? PiS złożyło wniosek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:40
Komisja miałaby zbadać opóźnienia w realizacji płatności za wykonane prace przy realizacji inwestycji budowy dróg ekspresowych i autostrad w latach 2007-2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapłacić podwykonawcom autostrad

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:27
Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła dziś (23.05) projekt rezolucji wzywającej rząd do podjęcia działań, które doprowadzą do wypłaty zaległych pieniędzy firmom budującym drogi i autostrady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malusi: podwykonawcy autostrad mają rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 16:47
Zostali oszukani, mają rację domagając się pieniędzy - mówi o podwykonawcach polskich autostrad w radiowej Jedynce Wojciech Malusi, szef Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.
rozwiń zwiń