Handel żywym towarem – także w czasie Euro?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 17:40
Eksperci ostrzegają, że mistrzostwa mogą być wydarzeniem, które dla swoich celów wykorzystają handlarze żywym towarem. Takie zagrożenie widzieli również goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Jolanta Kwaśniewska i Monika Płatek w "Pulsie Trójki"
Baner Euro 2012 na jednej z ulic
Baner Euro 2012 na jednej z ulic Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Tak według  Jolanty Kwaśniewskiej, prezes Fundacji Porozumienie Bez Barier,  było w każdym kraju, w którym odbywały się zawody sportowe, mistrzostwa Europy czy świata. Martwi ją, że w Polsce ten problem jest zamiatany pod dywan. W jej ocenie udajemy, że nieprawdą jest, jakoby rósł popyt na usługi seksualne.

Monika Płatek z Zakładu Kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że szacunkowe statystyki różnią się od policyjnych, ale świadczy to tylko o ogromnej liczbie niewykrytych spraw. Według niej jest bardzo wiele ofiar tego procederu. Dodała, że w Polsce można mówić o hipokryzji - domy publiczne są  zakazane, ale z drugiej strony wiadomo, gdzie można skorzystać z takich usług.

Jolanta Kwaśniewska chce, by osobom korzystającym z domów publicznych „zapaliło się z tyłu głowy światełko”.  Uważa, że powinni sobie zadać pytanie, czy spotkana przez nich dziewczyna jest tam z własnej woli, ile ma lat.

Monika Płatek z Zakładu Kryminologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że korzystanie  z usług osoby, która została sprzedana jest przestępstwem.  Trzeba mieć pewność, że taka osoba nie jest dzieckiem,  nie jest osobą „sprzedaną” w celu uprawiania prostytucji. Jeśli nie można tego sprawdzić, przed sądem nie ma żadnej taryfy ulgowej.

Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm

Czytaj także

Uważajmy na dzieci podczas Euro 2012

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 17:22
Euro 2012 stwarza zagrożenie molestowania i seksualnego wykorzystywania dzieci - informuje Gabriela Kuhn (Fundacja "Dzieci Niczyje").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biznes towarzyski podzieli się z państwem?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 09:53
- Jeśli kasa fiskalna musi być u lekarza, czy mecenasa, dlaczego nie w agencji towarzyskiej? Jedni świadczą takie usługi, drudzy inne i wszystkie powinny być opodatkowane - twierdzi rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piekło ofiar handlu ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 16:14
Mafie na całym świecie czerpią z tego gigantyczne dochody. Problem w książce "Handlowałem kobietami" bardzo wnikliwie ukazał hiszpański dziennikarz Antonio Salas. Zjawisku handlu ludźmi poświęcona była audycja "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co działaczka FEMEN zrobiła z pucharem Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 16:30
23-letnia członkini feministycznego ruchu FEMEN zrzuciła puchar Henry'ego Delaunaya z podestu na ziemię podczas prezentacji trofeum w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niech przemyją okularki: miasto jest czyste"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:00
Warszawa nie jest najbardziej "rozkopaną” stolicą w Europie. Mamy się czym pochwalić, dobrze piszą o nas za granicą – mówiła w Trójce Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy uciekną przed Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 11:53
Już za parę dni do Polski przyjadą tłumy kibiców i niestety nie unikniemy paraliżu komunikacyjnego. Alternatywą są wakacje.
rozwiń zwiń