Piecha o Pachciarz: referencje na dobrego kierownika sklepu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 18:04
Agnieszka Pachciarz, rekomendowana na nowego prezesa NFZ, ma nieodpowiednie doświadczanie i może nie dać sobie rady na takim stanowisku - mówił w Pulsie Trójki przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.
Audio
Bolesław Piecha
Bolesław PiechaFoto: PR

Pachciarz to jedyna kandydatka. Czy automatycznie oznacza to, że premier Donald Tusk zgodzi się na nią? Zdaniem Andrzeja Orzechowskiego teoretycznie może on postanowić inaczej, ale to raczej mało prawdopodobne.

Podobnie uważa Piecha. - Mnie nic już nie zaskoczy, ale nie sądzę, żeby był inny kandydat. Chociaż podobno było ich aż 15. Premier, po tym podobno transparentnym konkursie, dostał jednego kandydata. Mówię podobno, bo nic o przebiegu konkursu nie wiadomo – mówił Bolesław Piecha.

Tymczasem zdaniem Orzechowskiego nie ma żadnych wątpliwości co do procedury. - 10 osób spełniło wymogi formalne. A konkursy nie zawsze są jawne, bo kandydaci mogą sobie tego nie życzyć przed rozstrzygnięciem – tłumaczył poseł PO.

Politycy nie byli też zgodni co do oceny kompetencji Pachciarz, która jest wiceministrem zdrowia, radcą prawnym, w swojej karierze kierowała też centrami  medycznymi. – To referencje jak na dobrego kierownika sklepu, a nie na kierownika sieci hipermarketów. Brakuje je doświadczenia w tym, jak zagospodarować 60 miliardów złotych – mówił poseł PiS.

Do ostrożności w ocenie nawoływał natomiast Orzechowski. - Ona dawno zarządzała jednostkami zdrowotnymi, ma dobre kwalifikacje i sobie poradzi. Oczywiście, to jest 60 miliardów i potrzeba tutaj odpowiedzialności i odporności. Na ile ją poznałem, wydaje mi się, że posiada te przymioty – mówił poseł PO.

Politycy rozmawiali też o planowanym proteście lekarzy, najważniejszych zadaniach stojących przed nowym szefem NFZ i o tym, czy w związku z problemami finansowymi funduszu wchodzi w grę podniesienie składki zdrowotnej.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

ei

Czytaj także

15 kandydatów na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 20:25
Kandydatów oceni zespół powołany przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Dotychczasowy szef NFZ Jacek Paszkiewicz został odwołany na początku czerwca przez premiera Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta na czele NFZ: "właściwa kandydatka"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 14:00
Dotychczasowa wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz została rekomendowana na szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. Za jej kandydaturą opowiedziała się rada NFZ, teraz ruch należy do premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne leki na serce bez refundacji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:41
Opublikowany wykaz leków refundowanych nie zawiera nowych preparatów potrzebnych chorym na serce i układ krążenia.
rozwiń zwiń