"Działa religijne przeciwko Halloween to przesada"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 18:51
Z kościelną krytyka zabawy nie zgadza etyk z Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Łuków. - Bardziej interesujące jest kwestia, czy to wartościowa rozrywka - powiedział w radiowej Trójce.
Audio
  • Paweł Łuków i Tomasz Terlikowski w Pulsie Trójki
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/PD

O Halloween jako cichej promocji satanizmu napisał w liście do wiernych arcybiskup Andrzej Dzięga. Natomiast Kuria Warszawska zwróciła uwagę, że w formie zabawy promuje się zwyczaje okultystyczne.

Prof. Paweł Łuków uważa, że strzelanie z wielkich dział religijnych za bardzo nobilituje coś, co jest mniej lub bardziej mądrą zabawą. - Może się podobać lub nie, ale nazywanie jej satanizmem i pogaństwem to  przesada - powiedział Łuków.

Przypomniał, że wiele z naszej obyczajowości i obrzędowości to nakładanie się kolejnych warstw.  Że różne znaczenie przypisujemy obyczajom, które są mniej lub bardziej starożytne. - Nie traktowałbym tego jako istotny argument - podkreślił Łuków.

Z tym, że religia nie tylko chrześcijańska przejmuje stare święta i nadaje im nowe znaczenia  zgadza się Tomasz Terlikowski. Dla niego najważniejszy zarzut przeciwko Halloween dotyczy jednak okultyzmu. - To jest świeto, które niesie niebezpieczne treści z punktu widzenia religijnego wychowania dzieci - podkreśla Terlikowski.

Tłumaczy, że Kościół próbuje powiedzieć swoim wiernym, że w tej niewinnej zabawie mogą kryć się elementy niebezpieczne dla rozwoju duchowego. - Trudno to zrobić inaczej niż wypowiadając się publicznie. Wskazując i nazywając te niebezpieczeństwa - powiedział Terlikowski.

Rozmawiał Damian Kwiek

tj

Zobacz więcej na temat: Damian Kwiek dzieci wychowanie

Czytaj także

Arcybiskup o Halloween: realna promocja satanizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 17:26
Przed "duchowymi szkodami", które może powodować zabawa ostrzegł metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuria Warszawska: Halloween to okultyzm i magia

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 10:19
Obchodzona 1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie zmarłych 2 listopada bardzo często zastępowane są promowaniem Halloween
rozwiń zwiń