Abgarowicz: Senat jest stabilizatorem demokracji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 18:28
Goście "Pulsu Trójki" senatorowie Łukasz Abgarowicz (PO) i Jan Maria Jackowski (PiS) uważają, że Senat wymaga reform, ale nie powinien zostać zlikwidowany.
Audio
Senat
SenatFoto: PAP/Tomasz Gzell

Senator PO Łukasz Abgarowicz, jest zdania, że Senat jest "stabilizatorem demokracji". - Pilnuje jakości legislacji - wyjaśnia. W jego opinii Sejm jest miejscem bitwy politycznej. Posłowie często podejmują decyzję "w emocjach", co skutkuje tym, że są one obarczone błędami merytorycznymi i nie zawsze są spójne z funkcjonującym prawem. Senat te błędy wyłapuje.

Senator Jan Maria Jackowski z PiS podkreśla, że senatorowie mają "większy mandat społeczny" od posłów. Wynika to z tego - jak tłumaczy - że senatorowie wybierani są od 2011 roku w okręgach jednomandatowych. Wybory do Sejmu są proporcjonalne. - Czasem się zdarza, że posłem zostaje osoba, na którą zagłosowało tysiąc osób - mówi. Dodaje, że niższa izba parlamentu generuje więcej kosztów, a poziom debaty w Sejmie jest zdecydowanie niższy niż tej prowadzonej w wyższej izbie parlamentu.
Goście radiowej Trójki uważają, że Senat wymaga reform, ale dwuizbowość powinna zostać zachowana. Wśród pomysłów na poprawę funkcjonowania wyższej izby parlamentu wymienili m.in. wydłużenie kadencji senatorów oraz organizowanie oddzielnych wyborów do Sejmu i Senatu.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Marcin Zaborski.

Zobacz więcej na temat: Łukasz Abgarowicz polityka

Czytaj także

Tak źle jeszcze nie było. Polacy o parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 16:22
2/3 Polaków ma złe zdanie o Sejmie, co drugi negatywnie wyraża się o Senacie. Notowania obu izb parlamentu są najniższe w tej kadencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat do lamusa? "To podstawa demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 08:51
- W Polsce tak się zdarzało, że kiedy Senat przestawał istnieć, to nie było demokracji - mówił w Jedynce Bogdan Borusewicz.
rozwiń zwiń