Bezrobocie zmorą młodych Polaków. Jak je zmniejszyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:33
Łukasz Gibała z Ruchu Palikota w radiowej Trójce stwierdził, że bezrobocie to przede wszystkim problem gospodarczy, a nie społeczny.
Audio
  • Łukasz Gibała (Ruch Palikota) i Antoni Mężydło (PO) w "Pulsie Trójki"
Bezrobocie zmorą młodych Polaków. Jak je zmniejszyć?
Foto: Glow Images/East News

Bruksela przedstawiła pakiet rozwiązań i rekomendacji dla unijnych krajów - "Gwarancje dla młodych". Do działania sprowokowały ją katastrofalne dane dotyczące liczby młodych Europejczyków, którzy nie mają pracy. Komisja Europejska ma następującą propozycję: młodzi, którzy stracili pracę lub skończyli szkołę musieliby otrzymać w ciągu 4 miesięcy ofertę pracy, stażu lub szkolenia.

Antoni Mężydło (PO) wyjaśnił, że ten pakiet rozwiązań jest zbieżny z działaniami koalicji rządzącej, która zapowiedziała, że przyszłe duże pieniądze, również i te unijne, częściowo będę wykorzystane dla tworzenia nowych miejsc pracy, czyli wsparcia dla młodzieży i dla osób 50+, bo to są dwie grupy, które są teraz najbardziej "upośledzone" w tym zakresie.

Łukasz Gibała był bardziej sceptyczny od swego przedmówcy i stwierdził, że Unia Europejska już od dawna przeznacza duże środki na tzw. kapitał społeczny, na szkolenia, na staże. - Przesunięcie dodatkowych 10 czy 20 miliardów euro moim zdaniem nie jest wystarczające - stwierdził gość Trójki.

Według posła Ruchu Palikota, jest to problem przede wszystkim gospodarczy. - Jeśli my jako UE nie będziemy konkurencyjni do gospodarek amerykańskich czy azjatyckich to nic dziwnego, że biznes i przedsiębiorstwa nie mają dla młodych miejsc pracy. Sama ingerencja państwa nic nie da - wyjaśnił Gibała.

Ruch Palikota złożył w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada zniesienie obowiązku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu - a co za tym idzie - opłacania składki emerytalnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Antoni Mężydło krytycznie odniósł się do tego pomysłu. Poseł PO twierdzi, że nie można rezygnować z ubezpieczeń społecznych, gdyż niektórzy mają tak małe dochody, że nie stać ich nawet na wynajęcie mieszkania.

Posłuchaj całej rozmowy Łukasza Gibały i Antoniego Mężydły z Marcinem Zaborskim.

mr

Czytaj także

Młodzi Polacy wezmą każdą pracę, za każde pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 06:57
Polak po studiach chce zarabiać 2,2 tys. zł - sześć razy mniej niż jego rówieśnik w Wielkiej Brytanii - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o raport firmy Deloitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz pracy? Oni wiedzą jak Ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 18:50
Na przykładzie Portugalii widać, że Europejczycy są gotowi wyjeżdżać za chlebem. Pomaga im w tym program Eures.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE: gwarancja pracy dla każdego młodego Europejczyka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:10
Bruksela przedstawiła pakiet rozwiązań i rekomendacji dla unijnych krajów - „Gwarancje dla młodych”. Do działania sprowokowały ją katastrofalne dane dotyczące liczby młodych Europejczyków, którzy nie mają pracy.
rozwiń zwiń