"Sikorski nie prowadzi profesjonalnej dyplomacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 18:21
- Kreml w sprawie wraku tupolewa wciąż upokarza Polskę i gra nam na nosie – oceniał w "Pulsie Trójki" Mariusz Antoni Kamiński z PiS.
Audio
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: mariuszkaminski.pl

Radosław Sikorski otworzył nowy rozdział w polsko-rosyjskim sporze o zwrot wraku tupolewa. Polityk zaapelował do szefowej unijnej dyplomacji o wsparcie. Ale Rosja powtórzyła ten sam komunikat - szczątki samolotu wrócą po zakończeniu rosyjskiego śledztwa.

Mariusz Antoni Kamiński z PiS przekonywał w "Pulsie Trójki", że tylko wspólny nacisk Polski i Unii Europejskiej na Rosję może wpłynąć na decyzję Moskwy w sprawie oddania wraku rządowego tupolewa. Krytykował on rząd Donalda Tuska za uległość wobec Rosji, za oddanie jej śledztwa smoleńskiego. Zwracał uwagę na to, że Kreml wykorzystuję kwestię tragedii smoleńskiej do oddziaływania na nasz kraj.

Jego zdaniem zmiana w retoryce Radosława Sikorskiego w sprawie wraku nie przyniesie żadnych efektów, jest spóźniona. Dodał, że jego dyplomacja prowadzona jest całkowicie nieprofesjonalnie. Mariusz Antoni Kamiński podsumował w radiowej Trójce, że skoro wraku tupolewa wciąż nie ma na terytorium naszego kraju, to świadczy to o tym, że w polityce zagranicznej PO nie jest skuteczna.

Marcin Kierwiński z PO przekonywał, że Rosja "nie rozgrywa politycznie tej sprawy”, ale zaznaczył, że kraj ten "nie zachowuje się w tej sprawie życzliwie”. Jego zdaniem częściowo odpowiedzialność za pogorszenie się stosunków z Moskwą ponosi PiS i komisja Antoniego Macierewicza prowadząca śledztwo ws. katastrofy, gdyż formułują oni tezy o zamachu i wybuchach.

Marcin Kierwiński z PO zwracał uwagę, że żeby wrak samolotu trafił do Polski potrzebna jest konsekwencja w działaniu przedstawicieli polskiego rządu. Jego zdaniem jest to realizowane już teraz poprzez Jarosława Gowina i Radosława Sikorskiego.

Zobacz serwis specjalny - Smoleńsk 2010>>>

Rozmawiał Damian Kwiek.

Czytaj także

"Katastrofa smoleńska Rosji nie zmieniła"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 15:32
- Dziwię się tym, którzy tak uważają - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O katastrofie smoleńskiej na posiedzeniu RBN

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 19:54
19 grudnia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawiona zostanie informacja prokuratora generalnego w sprawie katastrofy smoleńskiej - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak o postawie Sikorskiego: gra pozorów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:30
Za mało, a przede wszystkim za późno - tak szef klubu PiS Mariusz Błaszczak określa postępowanie ministra spraw zagranicznych ws. zwrotu Polsce wraku samolotu TU-154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: trzymam szefa rosyjskiej dyplomacji za słowo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:29
Siergiej Ławrow zadeklarował, że Rosja podejmie wszystkie kroki, by jak najszybciej oddać wrak tupolewa, ale nie będzie to wcześniej niż przed końcem rosyjskiego śledztwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halicki: ws. zwrotu wraku liczyłem na więcej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 14:42
Potrzebna wola polityczna ze strony rosyjskiej prokuratury - mówi poseł PO Andrzej Halicki o zwrocie wraku TU 154.
rozwiń zwiń