Zlikwidować czy nie? Fundusz Kościelny kością niezgody

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:15
Aleksander Pociej (PO) powiedział w radiowej Trójce, że tak ważnej organizacji jaką jest Kościół nie można zupełnie zostawić na lodzie.
Audio
Zlikwidować czy nie? Fundusz Kościelny kością niezgody
Foto: Glow Images/East News

Rząd i Kościół toczą rozmowy m.in. na temat tego ile powinien wynosić podatkowy odpis na wybrany kościół. Niedawno sprawa Funduszu Kościelnego, bo o nim mowa, stała się przedmiotem rządowo-opozycyjnej rozgrywki w wyniku której pieniądze Funduszu trafią do tzw. rezerwy celowej.

Aleksander Pociej nie potrafił powiedzieć kiedy ta sprawa zostanie na dobre rozwiązana. Poseł PO zaznaczył, że Kościół jest w o tyle komfortowej sytuacji, ponieważ ma zagwarantowaną pewną sumę o którą walczy. - Natomiast wielką niewiadomą, według Kościoła, jest ile będzie miał po zmianie tej zasady w momencie, gdyby miał być finansowany z naszych odliczeń podatkowych - dodał gość Trójki i zaznaczył, że Kościół powinien sobie zdać sprawę z tego, że odebrał ponad 50 procent tego co utracił, gdy komuniści doszli w Polsce do władzy.

Z kolei Dariusz Joński (SLD) stwierdził wprost, że Fundusz Kościelny powinien być zlikwidowany. Poseł SLD powiedział, że dzięki temu można zaoszczędzić blisko 90 milionów złotych.

- Mało kto wie, że pieniądze z Funduszu Kościelnego idą nie tylko na składki ubezpieczeniowe, ale także na budowę, konserwację i remonty obiektów sakralnych o wartości zabytkowej, czyli na to, na co księża zbierają podczas mszy świętej - wyjaśnił Joński.

Aleksander Pociej podkreślił, że w tej chwili jest za wcześnie na wprowadzanie radykalnych zmian. Platforma jest zdania, że tak ważnej organizacji jaką jest Kościół nie może ot tak zostawić zupełnie na lodzie. - Ubolewam jednak nad tym, że strona kościelna przejawia aż tyle oporu, bo obawiam się, że w pewnym momencie te skrajnie radykalne rozwiązania wejdą w życie - dodał poseł PO.

Posłuchaj całej rozmowy Damiana Kwieka z Aleksandrem Pociejem i Dariuszem Jońskim.

mr

Czytaj także

Zgłoszono 6 tysięcy poprawek do budżetu, PO ma plan

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 15:28
Sejmowa komisja finansów publicznych poparła poprawkę Platformy Obywatelskiej do projektu przyszłorocznego budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poprawki nie zniknęły, nie rozpatrujmy tego jak sztuczki"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:23
- Ruch Palikota próbował sparaliżować prace nad ustawą budżetową na rok 2013 - powiedział w radiowej Jedynce poseł Janusz Cichoń (PO) z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot: będziemy wymuszać zmiany w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 07:48
- Poprawki do budżetu, zakładające ograniczenia w Funduszu Kościelnym, to dopiero pierwszy krok - mówił w "Sygnałach dnia" poseł z Lublina.
rozwiń zwiń