X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest ich 80 000. Dajemy im pieniądze. Czym są?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 19:10
Dzień po finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o ponad 80 tysiącach innych organizacji pozarządowych działających w Polsce, z gośćmi "Pulsu Trójki" rozmawia Damian Kwiek.
Audio
Jest ich 80 000. Dajemy im pieniądze. Czym są?
Foto: mat. prom./WOŚP

Czy to prawda, że najwięcej polskich organiacji pozarządowych zajmuje się sportem, turystyką i aktywnościami hobbystycznymi? Czy stowarzyszenia i fundacje są zbiurokratyzowane, jak urzędy? Czym są "martwe dusze" w III sektorze? - na te i inne pytania odpowiadają Małgorzata Borowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor i Paulina Sobiesiak-Penszko - z Instytutu Spraw Publicznych.

Jak podkreślały obie panie, tak dużych organizacji pozarządowych jak WOŚP jest zaledwie kilka i są to przeważnie organizacje charytatywne, o których prawie wszyscy słyszeli np. Caritas czy Polska Akcja Humanitarna. Natomiast większość to organizacje małe, z których ponad 40 procent działa na szczeblu lokalnym.

Paulina Sobiesiak-Penszko zwraca uwagę, że bardzo dużo organizacji pozarządowych działa w takich obszarach jak: edukacja i wychowanie, a także pracuje na rzecz środowiska lokalnego, między innymi na rynku pracy, próbując walczyć z bezrobociem.

Małgorzata Borowska dodaje, że rozpoczynając pracę z organizacjami pozarządowymi najbardziej była zaskoczona faktem, iż najwięcej jest takich, które zajmują się sportem, turystyką oraz... wspierają różnego rodzaju hobby. - Zdecydowanie więcej z tych organizacji zajmuje się szeroko rozumianym rozwojem osobistym uczestników, niż pomaganiem innym - stwierdza w Trójce.

Z kolei Paulina Sobiesiak-Penszko zwraca uwagę, że wiele organizacji tak naprawdę nie działa, mimo, że są wciąż zarejestrowane. - Mówi sie, że jest to około 25 procent - ocenia.

Goście "Pulsu Trójki" podkreślają, że organizacje pozarządowe często zajmują się osobami wykluczonymi, najbiedniejszymi, "ktorymi w Polsce nikt inny zająć się nie chce".  Zwróciły też uwagę, że niezależnie od rodzaju działalności, organizacje III sektora są istotą demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Rozmawiał Damian Kwiek.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

Czytaj także

Owsiak do dzieci: z sercem pomagajmy innym

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 09:00
- To niezwykle ważny dzień dla wszystkich. Dzięki temu, że dziś zbieramy pieniądze, później możemy kupić sprzęt medyczny, który ratuje życie - powiedział dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy najmłodszym słuchaczom Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WOŚP zagra także dla seniorów - społecznicy się cieszą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 00:30
Seniorzy potrzebują pomocy - w tym roku WOŚP zagra także dla nich. To bardzo cieszy specjalistów zajmujących się polityką społeczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjna pomoc. Caritas kontra WOŚP

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 09:54
- Orkiestra przy tych liczbach, które pojawiają się przy Caritasie, okazuje się liliputem - mówił w Trójce Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu".
rozwiń zwiń