X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Janosikowe" - solidaryzm czy niesprawiedliwość?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 18:36
Marcin Kierwiński (PO) w radiowej Trójce powiedział, że akceptuje "janosikowe", ale jego mechanizm zaprojektowany na czasy ustawicznego wzrostu po prostu się nie sprawdza.
Audio
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: Joanna Karnat/ CC/ Wikipedia

Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął kwestii tzw. janosikowego. Sędziowie odroczyli sprawę, bo autorzy wniosku nie dostarczyli odpowiednich wyliczeń.

Według Grzegorza Schreibera z PiS "janosikowe" to przejaw solidaryzmu społecznego i z takim nastawieniem było ono budowane. Poseł przestrzega przed błędnym myśleniem, że "Warszawa musi oddać pieniądze". - To był element systemu, elementy umowy społecznej - zaznaczył gość Trójki.

Z kolei Marcin Kierwiński z PO wyraźnie zaznaczył, że bogatsze samorządy powinny dzielić się z samorządami biedniejszymi. Natomiast kształt "janosikowego"- kontynuował wypowiedź gość Trójki - jest całkowicie niesprawiedliwy. - To nienormalne, żeby powiedzmy samorząd mazowiecki musiał oddawać 50 procent swoich dochodów - dodał Kierwiński.

W opinii posła PO, "janosikowe" to potrzebna idea społeczna, ale jej mechanizm się nie sprawdza.

Grzegorz Schreiber odnosząc się do słów posła Kierwińskiego stwierdził, że "janosikowe" powinniśmy nazwać subwencją. - Wprowadzenie określenia "janosikowe" powoduje, że bezkarnie możemy używać stwierdzenia, że "Warszawa oddaje pieniądze", a tak nie jest - zaznaczył poseł PiS.

"Janosikowe" to wpłata do budżetu państwa, która obejmuje gminy, wykazujące dochody wyższe, niż 150 procent średniej w kraju. W przypadku powiatów progiem jest 110 procent średniej dochodów podatkowych wszystkich podobnych jednostek samorządu. Przeciwnicy "janosikowego" nie podważają sensu samego solidaryzmu. Uważają jednak, że pomoc powinna dotyczyć podstawowych potrzeb biedniejszych gmin i powiatów, a nie być nagrodą za niegospodarność.

Posłuchaj całej rozmowy Damiana Kwieka z Grzegorzem Schreiberem i Marcinem Kierwińskim.

mr

Czytaj także

Regulski: finansowanie samorządów do zmiany

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 13:05
Zdaniem prof. Jerzego Regulskiego, dużym miastom grozi niebezpieczeństwo, że nie będą miały pieniędzy na bieżące wydatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał odroczył sprawę "janosikowego"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 14:20
Za dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie czy są zgodne z konstytucją przepisy o tzw. janosikowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerniak: "janosikowe" nie ma barwy politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 16:10
Jacek Czerniak, poseł SLD nie popiera całkowitej likwidacji "janosikowego” - Jestem za wyeliminowaniem pewnych nieprawidłowości - powiedział gość Popołudnia z Jedynką.
rozwiń zwiń