Kiedy skończył się komunizm? Historyczny spór

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiedy skończył się komunizm? Historyczny spór
Foto: Flickr.com, lic. CC, włodi

- 4 czerwca 1989 roku był momentem, kiedy Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji - mówił w Trójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Posłuchaj

Kazimierz Wóycicki i Robert Kostro o 4 czerwca 1989 roku (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

4 czerwca 1989 roku - po ponad czterech dekadach życia w kraju komunistycznym - Polacy wybrali w częściowo wolnych wyborach Sejm kontraktowy. 89 rok, ze względu m. in. na obrady Okrągłego Stołu i pierwsze wybory, jest traktowany, jako przełomowa data. Przyjmuje się, że to koniec epoki PRL-u i początek III Rzeczpospolitej. Formalnym sygnałem tej zmiany było przegłosowanie przez nowo wybrany Sejm - zmiany nazwy Państwa i przywrócenia godłu korony. Ale czy nie jest to nadmierne uproszczenie? Politycy i historycy spierają się, czy 4 czerwca faktycznie można uznać za dzień upadku komunizmu.

Doktor Kazimierz Wóycicki, historyk i sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie mówił w "Pulsie Trójki", że trudno wybrać w 1989 roku inną datę upadku komunizmu. - 4 czerwca wypowiedziało się całe społeczeństwo. Elita polityczna "Solidarności" wynegocjowała wybory półwolne, ale jednak takie wybory w których społeczeństwo mogło się wypowiedzieć i się wypowiedziało. To powinno być święto państwowe i europejskie - zaznaczył Wóycicki.

Podobnego zdania jest Robert Kostro, który również uważa, że czerwcowe wybory były jednym z najważniejszych wydarzeń w procesie upadku komunizmu. - 4 czerwca był momentem, kiedy Polacy zagłosowali i dokonali tego symbolicznego aktu wyboru demokracji. Obalenie komunizmu, to jest rzeczywiście 1989 rok, czy 4 czerwca? Tutaj można dyskutować, ale myślę, że mimo wszystko tak - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Rozmawiał Damian Kwiek.

Polecane