Tusk wyrzuci Seremeta? Prokuratura pod ostrzałem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 19:16
- Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego poszło za daleko - mówił w Trójce Piotr Zientarski, senator Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Piotr Zientarski i Andrzej Romanek o sytuacji prokuratury (Puls Trójki/Trójka)
Andrzej Seremet, Prokurator Generalny
Andrzej Seremet, Prokurator GeneralnyFoto: Kancelaria Prezydenta RP/Wikimedia Commons/CC

"Obecny kształt prokuratury jest dziedzictwem czasów stalinowskich" - ostro ocenia prezydent Bronisław Komorowski. Minister sprawiedliwości Marek Biernacki krytykuje sprawozdanie prokuratora generalnego, zarzucając mu m. in. niewłaściwe zarządzanie pracą śledczych. Błędy Andrzejowi Seremetowi wytykał już wcześniej poprzedni szef resortu Jarosław Gowin. Jeżeli do opinii obecnego ministra sprawiedliwości przychyli się premier, to Andrzej Seremet straci swoje stanowisko.

Andrzej Romanek przypomniał w "Pulsie Trójki", że ostatnie sprawozdanie prokuratora generalnego Donald Tusk przyjmował dziewięć miesięcy. Według posła Solidarnej Polski taka sytuacja jest karygodna. - Jak ma prokuratura funkcjonować sprawnie jako organ, który ma strzec praworządności, skoro naczelny szef prokuratury, czyli prokurator generalny cały czas żyje w stresie, czy pan premier przyjmie te sprawozdanie czy też go nie przyjmie. Pan premier powinien się szybciej wypowiadać. Prokurator nie powinien pracować pod taką presją - zaznaczył Romanek.

Piotr Zientarski uważa, że trzeba przede wszystkim zmienić system funkcjonowania prokuratury. Zdaniem senatora Platformy Obywatelskiej rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego "poszło za daleko". - Ta zupełna swoboda jest zbyt duża. Za bardzo zachłysnęliśmy się daniem tak wielkiej swobody bez kontroli zupełnej. (…) Obecny system zbyt mocno absorbuje prokuratorów. Prokuratorzy prowadzą dziesiątki spraw, w związku z czym nie utożsamiają się z pojedynczą sprawą - podkreślił Zientarski.

Rozmawiał Damian Kwiek.

aj

Zobacz także

Czytaj także

Prokuratura zawodzi. "PO wyhodowała potworka"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 08:58
Śledztwo smoleńskie, dwa komplety oskarżonych w sprawie Papały, mała liczba prokuratorów prowadzących sprawy, a masa nadzorujących – to niektóre z bolączek polskiej prokuratury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnecki: PiS pochwaliłby odwołanie Seremeta

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 08:45
Prokurator Generalny jest odpowiedzialny za wiele błędów i niedociągnięć – ocenił gość Trójki, Ryszard Czarnecki (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kozdroń: Seremet nie ma silnej woli zmiany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:53
Według gościa Jedynki Jerzego Kozdronia (PO), za sytuację w polskiej prokuraturze nie odpowiada jedynie Andrzej Seremet, ale też prokuratorzy apelacyjni i okręgowi.
rozwiń zwiń