"Czy lapsusów nie zdarza się Kościołowi zbyt dużo?"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:54
O językowym lapsusie arcybiskupa Michalika i stanowisku Kościoła wobec problemu pedofilii rozmawiali goście audycji "Puls Trójki".
Audio
  • Magdalena Ogórek i Marcin Przeciszewski o problemie pedofilii w Kościele (Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Episkopat przyjął w środę trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.

- Mamy ciągle do czynienia z pewnym dwugłosem w Kościele i dopóki on się nie skończy, my nie będziemy w stanie powiedzieć czy Kościół dalej nie ma problemu ze zdefiniowaniem pojęcia pedofilii - skomentowała historyk Kościoła Magdalena Ogórek.

Jej zdaniem pierwszą wypowiedź arcybuskipa Michalika bardzo trudno jest obronić. - Oczywiście należy docenić, że arcybiskup zaraz przeprasza, ale Kościół musi wypracować jasne stanowisko jak będzie reagował na tego typu problemy. Proszę pamiętać o tym, że po drugiej stronie stoi ofiara - dodała Ogórek.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Niezgodził się z nią dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. - Stanowisko jest absolutnie jasne, nie ma żadnego dwugłosu w Kościele. Wszędzie, w każdym środowisku, nawet na najwyższych szczeblach zdarzają się ludziom jakieś lapsusy. To była sytuacja, gdy arcybiskup szedł na konferencję, którą miał prowadzić, myślał zupełnie o czym innym. Został przyłapany, że tak powiem, przez dziennikarzy, otoczony i coś tam tak na odczepkę powiedział - dodał Przeciszewski.

Czy tych laspusów nie było zbyt dużo? - dopytywała Ogórek. i przypomniała, że w ciągu ostatniego czasu zdarzyło się Kościołowi trochę wpadek. - Mamy odwołanie księdza Lipki, również za słowa, których podobno nie przemyślał. Są także niewyważone słowa arcybiskupa. Rozmawiałam z psychologiem klinicznym, który starał mi się wytłumaczyć mechanizm postrzegania ofiary i słuchania przez nią takich słów. To dorosłe teraz dziecko, które zostało skrzywdzone usłyszało,że one jest winne to zostawia niesamowitą bruzdę w psychice - powiedziała Ogórek.

Dyskurs Kościoła jest jasny - odpowiedział Przeciszewski. - Zostały wydane trzy aneksy, mające określać procedury jak postępować z pedofilami. Pierwszy z nich dotyczy troski o ofiary, drugi  procedur, a trzeci dotyczy przygotowywania przyszłych kapłanów, by do takich rzeczy nie mogło dochodzić. Pedofila to szeroki problem społeczny i Kosciół chce się w rozwiązywanie go włączyć - stwierdził Przeciszewski.

Wysłuchaj całej audycji

Rozmawiał Damian Kwiek

Czytaj także

Pedofilia wśród księży. Kontrowersyjne słowa abp. Michalika

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:39
Media coraz częściej informują o przypadkach pedofilii wśród duchownych. Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terlikowski o abp. Michaliku: tego się nie da obronić!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:37
Tomasz Terlikowski krytykuje arcybiskupa Józefa Michalika. Duchowny w kontrowersyjny sposób wypowiedział się na temat pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik przeprasza: to był lapsus językowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 23:59
Arcybiskup Józef Michalik podczas konferencji prasowej przeprosił za swoje słowa sprzed południa. - To był lapsus językowy. Zero tolerancji dla pedofilii - powiedział duchowny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po wypowiedzi abp. Michalika

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 23:59
Nigdy dziecko nie jest winne molestowaniu seksualnemu - tak Fundacja Dzieci Niczyje odnosi się do zamieszania wokół wypowiedzi arcybiskupa Józefa Michalika, na temat pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: abp Michalik za winne pedofilii uznał dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:13
- Polski Kościół ustami abp. Michalika mówi, że za pedofilię są odpowiedzialni rodzice ofiar, bo się kłócą i rozwodzą, same ofiary, bo lgną do duchownych oraz rozmaite organizacje międzynarodowe, które deprawują młodzież - mówił w Jedynce Leszek Miller, przewodniczący SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o słowach abp. Michalika: "Kościół ma problem z komunikacją"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 09:53
Według gości audycji "Komentatorzy" wiele zmienia się na lepsze w podejściu Kościoła do problemu pedofilii. Wciąż jednak zdarzają się tak fatalne wypowiedzi, jak wtorkowe słowa arcybiskupa Michalika, które wynikają- ich zdaniem - z niedostatecznego przygotowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie można usprawiedliwiać aktów pedofilii wśród kapłanów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 15:55
Premier podkreślił, że w sprawie pedofilii bardzo by chciał, żeby Kościół stanął jednoznacznie po stronie krzywdzonych dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Episkopat powtarza: zero tolerancji dla pedofilii i obiecuje pomoc ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:30
- Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych - poinformował sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w Kościele. "Widać, że episkopat chce rozwiązać ten problem"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:21
Zdaniem publicysty "Tygodnika Powszechnego" Artura Sporniaka, w polskim Kościele niedługo będzie wewnętrzne prawo, które szczegółowo i jasno ureguluje sposób postępowania w przypadkach pedofilii.
rozwiń zwiń