X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Czy lapsusów nie zdarza się Kościołowi zbyt dużo?"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:54
O językowym lapsusie arcybiskupa Michalika i stanowisku Kościoła wobec problemu pedofilii rozmawiali goście audycji "Puls Trójki".
Audio
  • Magdalena Ogórek i Marcin Przeciszewski o problemie pedofilii w Kościele (Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Episkopat przyjął w środę trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.

- Mamy ciągle do czynienia z pewnym dwugłosem w Kościele i dopóki on się nie skończy, my nie będziemy w stanie powiedzieć czy Kościół dalej nie ma problemu ze zdefiniowaniem pojęcia pedofilii - skomentowała historyk Kościoła Magdalena Ogórek.

Jej zdaniem pierwszą wypowiedź arcybuskipa Michalika bardzo trudno jest obronić. - Oczywiście należy docenić, że arcybiskup zaraz przeprasza, ale Kościół musi wypracować jasne stanowisko jak będzie reagował na tego typu problemy. Proszę pamiętać o tym, że po drugiej stronie stoi ofiara - dodała Ogórek.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Niezgodził się z nią dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. - Stanowisko jest absolutnie jasne, nie ma żadnego dwugłosu w Kościele. Wszędzie, w każdym środowisku, nawet na najwyższych szczeblach zdarzają się ludziom jakieś lapsusy. To była sytuacja, gdy arcybiskup szedł na konferencję, którą miał prowadzić, myślał zupełnie o czym innym. Został przyłapany, że tak powiem, przez dziennikarzy, otoczony i coś tam tak na odczepkę powiedział - dodał Przeciszewski.

Czy tych laspusów nie było zbyt dużo? - dopytywała Ogórek. i przypomniała, że w ciągu ostatniego czasu zdarzyło się Kościołowi trochę wpadek. - Mamy odwołanie księdza Lipki, również za słowa, których podobno nie przemyślał. Są także niewyważone słowa arcybiskupa. Rozmawiałam z psychologiem klinicznym, który starał mi się wytłumaczyć mechanizm postrzegania ofiary i słuchania przez nią takich słów. To dorosłe teraz dziecko, które zostało skrzywdzone usłyszało,że one jest winne to zostawia niesamowitą bruzdę w psychice - powiedziała Ogórek.

Dyskurs Kościoła jest jasny - odpowiedział Przeciszewski. - Zostały wydane trzy aneksy, mające określać procedury jak postępować z pedofilami. Pierwszy z nich dotyczy troski o ofiary, drugi  procedur, a trzeci dotyczy przygotowywania przyszłych kapłanów, by do takich rzeczy nie mogło dochodzić. Pedofila to szeroki problem społeczny i Kosciół chce się w rozwiązywanie go włączyć - stwierdził Przeciszewski.

Wysłuchaj całej audycji

Rozmawiał Damian Kwiek

Czytaj także

Pedofilia wśród księży. Kontrowersyjne słowa abp. Michalika

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:39
Media coraz częściej informują o przypadkach pedofilii wśród duchownych. Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terlikowski o abp. Michaliku: tego się nie da obronić!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 17:37
Tomasz Terlikowski krytykuje arcybiskupa Józefa Michalika. Duchowny w kontrowersyjny sposób wypowiedział się na temat pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik przeprasza: to był lapsus językowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 23:59
Arcybiskup Józef Michalik podczas konferencji prasowej przeprosił za swoje słowa sprzed południa. - To był lapsus językowy. Zero tolerancji dla pedofilii - powiedział duchowny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza po wypowiedzi abp. Michalika

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 23:59
Nigdy dziecko nie jest winne molestowaniu seksualnemu - tak Fundacja Dzieci Niczyje odnosi się do zamieszania wokół wypowiedzi arcybiskupa Józefa Michalika, na temat pedofilii w Kościele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: abp Michalik za winne pedofilii uznał dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:13
- Polski Kościół ustami abp. Michalika mówi, że za pedofilię są odpowiedzialni rodzice ofiar, bo się kłócą i rozwodzą, same ofiary, bo lgną do duchownych oraz rozmaite organizacje międzynarodowe, które deprawują młodzież - mówił w Jedynce Leszek Miller, przewodniczący SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o słowach abp. Michalika: "Kościół ma problem z komunikacją"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 09:53
Według gości audycji "Komentatorzy" wiele zmienia się na lepsze w podejściu Kościoła do problemu pedofilii. Wciąż jednak zdarzają się tak fatalne wypowiedzi, jak wtorkowe słowa arcybiskupa Michalika, które wynikają- ich zdaniem - z niedostatecznego przygotowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie można usprawiedliwiać aktów pedofilii wśród kapłanów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 15:55
Premier podkreślił, że w sprawie pedofilii bardzo by chciał, żeby Kościół stanął jednoznacznie po stronie krzywdzonych dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Episkopat powtarza: zero tolerancji dla pedofilii i obiecuje pomoc ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:30
- Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych - poinformował sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w Kościele. "Widać, że episkopat chce rozwiązać ten problem"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:21
Zdaniem publicysty "Tygodnika Powszechnego" Artura Sporniaka, w polskim Kościele niedługo będzie wewnętrzne prawo, które szczegółowo i jasno ureguluje sposób postępowania w przypadkach pedofilii.
rozwiń zwiń