X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co wynika z referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:04
Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki": socjolog prof. Wojciech Łukowski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Audio
  • Co wynika z warszawskiego referendum. W "Pulsie Trójki" K. Kik i W. Łukowski (Trójka/Puls Trójki)
Referendum w Warszawie
Referendum w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Wczoraj mieliśmy smutny dzień dla polskiej samorządności - uważa Kazimierz Kik - bowiem inicjatywa samorządu warszawskiego, jaką było referendum, została z dwóch stron zniekształcona. (...) Z jednej strony przez premiera Donalda Tuska, który nawoływał do bojkotu, z drugiej strony przez szefa opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, który z kolei zawłaszczył sobie to referendum.

Zdaniem prof. Kika obaj politycy wpłynęli negatywnie na przebieg referendum, zaciemniając jego rzeczywiste znaczenie. - Nie odważyłbym się oceniać tego wydarzenia w kategoriach sukcesu lub klęski. (...) Można powiedzieć, że samorządność poniosła klęskę, ponieważ partie polityczne, (...) mówią samorządowcom "wara od Warszawy". Zdaniem politologa, wszystko to pokazuje, ze nie ma miejsca w polskiej demokracji na rzeczywiste rozwinięcie zasad społeczeństwa obywatelskiego, czyli budowania demokracji w oparciu o aktywność obywateli.

Socjolog Wojciech Łukowski uważa, z kolei, że dla tych, którzy nie poszli głosować w referendum, owo "niepójście"  też było przejawem obywatelskiej aktywności. - Czasami tak bywa, że nie możemy przykładać tych samych standardów do każdego glosowania. (...) Dla wielu stało się jasne, że jedna z partii traktuje to referendum jako rodzaj partyjnej gry o wpływy - mówi Łukowski i dodaje - myślę, ze wielu z tych, którzy nie poszli wykazało się właśnie w ten sposób obywatelskością.

Socjolog przyznaje zarazem, że ci którzy zbojkotowali referendum, też posłuchali apeli drugiej partii. Zgadza się też z tezą, że upartyjnienie tego referendum było nadmierne. Zdaniem Łukowskiego mamy w Polsce poważny problem z demokracją lokalną. - Pozycja prezydenta miasta, burmistrza czy wójta jest tak silna, że niezwykle trudno jest innym podmiotom lokalnym, brać udział w tej lokalnej demokracji. (...) I z tego, tak jak to miało miejsce w Warszawie, rodzi się silna frustracja polityczna. (...) Należy więc zadać sobie pytanie, czy ustrój samorządowy nie powinien zostać poddany jakiejś debacie.

Z gośćmi "Pulsu Trójki" rozmawiał Damian Kwiek.

mc

Czytaj także

Referendum w Warszawie. Gliński: to przegrana bitwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 07:58
- Niestety, jest tak, że odpowiedzialność za wynik spada głównie na PiS. I ja osobiście też przyjmuję ją częściowo na siebie - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskim referendum zajmie się prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 17:59
Warszawska prokuratura zajęła się doniesieniem w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków przez prezydent Warszawy przy organizacji niedawnego referendum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem za, a nawet przeciw. Logika w wynikach sondaży

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 21:18
- Odpowiedzi ludzi nie bywają logiczne. Nie zawsze jesteśmy konsekwentni. Badania mają jednak sens, bo służą poznaniu naszej mentalności i rzeczywistości - powiedziała w radiowej Jedynce Urszula Krasowska z TNS Polska.
rozwiń zwiń