Lewandowski o planach Szczurka: wystarczy deficyt poniżej 3 procent

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 18:24
Deficyt poniżej 3 procent to wystarczający cel dla polskiego ministra finansów w 2015 roku – tak uważa komisarz UE Janusz Lewandowski. Nowy minister Mateusz Szczurek mówił o tym, że deficyt budżetowy powinien sięgnąć 1 procent PKB.
Audio
  • Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski o środkach z Unii Europejskiej i o nowym ministrze finansów (Puls Trójki)
Janusz Lewandowski
Janusz LewandowskiFoto: Komisja Europejska

Dlaczego komisarz Janusz Lewandowski nie chciał być nowym ministrem finansów w nowym odświeżonym rządzie? Komisarz tłumaczył w Trójce, że nie odnajduje się w takim odmłodzonym i odświeżonym rządzie. Dodał, że propozycja wobec niego nie padła, ale rozmawiano z nim o tym, jak skonfigurować nowy rząd. Lewandowski wyraził opinię że skoro Donald Tusk zbuduował swój rząd na trójkącie ”eurokompetentnych”, to te osoby będą mogły podjąć się wyzwania skoku cywilizacyjnego. Dodał, że dostaniemy przez siedem lat pieniądze z Unii Europejskiej, i trzeba przełożyć je na modernizację kraju. Jako "eurokompetentnych ministrów" wymienił Lenę Kolarską-Bobińską, Rafała Trzaskowskiego i Elżbietę Bieńkowską.

Janusz Lewandowski powiedział, że to nie on polecił nowego ministra finansów rządowi. Powiedział jednak, że nie zdziwiło go wejście do rządu właśnie Mateusza Szczurka, jako człowieka spoza polityki. Uważa, że to ekonomista, który ma wiarygodność na rynkach finansowych, ma tam dobrą opinię.

Mateusz Szczurek zapowiedział wcześniej w Trójce, że deficyt budżetowy powinien zostać ograniczony do 1 procenta PKB, to jest do takiego celu będzie zmierzać Polska. Janusz Lewandowski zagadnięty o tę sprawę powiedział, że ministrowie nie powinni być skłaniani do składania deklaracji, póki dobrze nie zorientują się w sytuacji w swoich resortach.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Komisarz UE przyznał, że Polska będzie teraz w procedurze nadmiernego deficytu, trzeba będzie udowadniać UE, że Polska jest na dobrej drodze do uzdrawiania finansów. Ostrzegł jednak, że Polacy są już zmęczeni obietnicami niemożliwymi do spełnienia.  Lewandowski przyznał, że nowy minister finansów Mateusz Szczurek ma wyjątkowo trudne zadanie – musi ożywić wzrost gospodarczy, zadbać o środki na współfinansowanie projektów unijnych i przy tym znaleźć się na ścieżce schodzenia do poniżej 3 procent (PKB), jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych. – Deficyt poniżej 3 procent (PKB) wystarczy jako zadanie dla polskiego ministra finansów w 2015 roku – powiedział komisarz UE Janusz Lewandowski.

Komisarz UE apelował, by dobrze wykorzystać najbliższe siedem "tłustych lat", kiedy to fundusze unijne dla Polski będą szczególnie hojne. Podkreślił, że należy z rozwagą inwestować pieniądze, tak żeby nowe inwestycje nie stały się w bliskiej przyszłości obciążeniem dla samorządów, a przyczyniły się do ich rozwoju.
Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu: Mateusz Szczurek będzie sprawnym księgowym

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 10:06
- Można zaryzykować stwierdzenie, że nowym Rostowskim nie będzie Mateusz Szczurek, a Elżbieta Bieńkowska, to w jej resorcie tak naprawdę będzie centrum gospodarcze rządu – uważa Cezary Szymanek redaktor naczelny Bloomberg Businessweek Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz co powinni zmienić nowi ministrowie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 18:31
Obniżenie pozapłacowych kosztów zatrudnienia, skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT do 30 dni dla wszystkich przedsiębiorców, jasne określenie odpisów za reprezentację, czy rozszerzenie ulg za innowacyjność – takich między innymi zmian, ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, oczekują od zrekonstruowanego gabinetu przedsiębiorcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżki podatków nie należy się spodziewać

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 18:23
Zawiodą się ci, którzy liczyli na niższe podatki, gdy tylko polska gospodarka ruszy z kopyta. Nowy minister finansów Mateusz Szczurek nie zostawia złudzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Szczurek: we wtorek dowiedziałem się, że będę ministrem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 22:18
Dzień później na konferencji prasowej premier Donald Tusk ogłosił rekonstrukcję rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Borowski: nowy rząd może ciąć budżetówkę i becikowe

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 11:25
Na co powinni postawić i jakie reformy przeprowadzić nowy rząd Donalda Tuska mówi Jakub Borowski członek Rady Gospodarczej przy Premierze, główny ekonomista banku Credit Agricole w rozmowie z Haliną Lichocką.
rozwiń zwiń