X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie oddawaj w zastaw swego dowodu tożsamości!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:56
GIODO Wojciech Wiewiórowski zamieścił na swoje stronie zdjęcie z łupiną arbuza na głowie, by przestrzec przed wrzucaniem prywatnych zdjęć na profile społecznościowe i innymi wakacyjnymi pułapkami.
Audio
Wojciech Wiewiórowski
Wojciech WiewiórowskiFoto: fot. RPSA

Na stronie internetowej Głównego Inspektora Danych Osobowych znaleźć można szereg porad przydatnych przed wakacjami – mówił w „Pulsie Trójki” GIODO Wojciech Rafał Wiewiórowski. Na przykład: szef nie musi wiedzieć, gdzie jedziemy na wakacje, chyba że jesteśmy cennym agentem służb specjalnych. Można się też dowiedzieć, jakie dane może od nas pobrać biuro podróży.

GIODO przestrzega również przed oddawaniem w zastaw dowodu tożsamości, czy to paszportu, czy dowodu. W Polsce nikt nie ma prawa tego robić! - W Polsce wykorzystanie dowodu w ten sposób, że dajemy go jako zastaw za siebie, jest wręcz zabronione przez prawo. Przepis ustala, że przetrzymywanie cudzego dowodu jest wykroczeniem – mówił w „Trójce” GIODO. Dodał, że dane zawarte w dowodzie osobistym mogą umożliwić zaciągnięcie kredytu lub zakup na raty w naszym imieniu. GIODO mówi, żeby nie dawać swojego dowodu tożsamości osobie, która używa go poza naszą wzrokiem, bo może go zeskanować. Nie zawsze też uprawnione jest kserowanie dowodu, bo kserujący może nie potrzebować wszystkich naszych danych.

Na stronie GIODO znajduje się zdjęcie z łupiną arbuza na głowie. Wojciech Wiewiórowski przypomniał, że wakacyjne szalone zdjęcia czasem mogą być wykorzystane zupełnie inaczej, niż sobie życzyliśmy. - Pamiętajmy, że umieszczając zdjęcia na stronach społecznościowych albo ujawniając je szerokiej grupie osób, ryzykujemy prywatnością swoją, ale czasem i znajomych i rodziny – zauważył.

GIODO ocenił w „Trójce”, że bardzo dobrze się stało, że Parlament Europejski odrzuciła ACTA i podjął nad nim samodzielną dyskusję. Dodał, że gdyby PE czekał na decyzję Komisji Europejskiej, oznaczałoby to, że sam nie potrafi ocenić tej sytuacji.

PO, SLD, RP i PSL przyjęły roczne sprawozdanie GIODO, podsumowujące 2011 rok. Wojciech Wiewiórowski wspominał w sprawozdaniu o tym, że było 200 kontroli, a to mało w porównaniu z zapotrzebowaniem. Poza tym GIODO ma mały budżet, 15 mln złotych, należałoby poprawić ustawę, zarobki są niskie, co powoduje dużą rotację pracowników. Liczba kontroli jest porównywalna ze statystykami we Francji, ale w ocenie GIODO jest niewystarczająca.

GIODO powiedział, że razem z resortem finansów zaproponował, by w ustawach deregulacyjnych znalazły się przepisy, które zlikwidowałyby obowiązek rejestracji zbiorów danych osobowych w tych przypadkach, w których nie jest to konieczne. Po drugie, wprowadzonoby wirtualne kontrole, przeprowadzane przy pomocy osób działających na terenie danego zakładu.

agkm

Czytaj także

Bruksela alarmuje: na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 12:02
Ponad trzy czwarte europejskich nastolatków do 16 lat korzysta z portali społecznościowych takich jak Facebook, Nasza Klasa, MySpace, czy Netlog, a prawie 40 procent to dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce nie trzeba zgłaszać wycieku danych

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 08:40
Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO) mówi, że o kradzieży danych dziennikarzy z elektronicznego biura prasowego stołecznej Legii wie na razie tylko z informacji w mediach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokazywanie PIT-u przedszkolom jest absurdalne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 09:50
Wojciech Rafał Wiewiórowski, GIODO: powinny istnieć jasne przepisy, które ustalają kryteria przyjęcia dzieci do przedszkola i dane, które mogą być zebrane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy lata za kradzież danych z kliniki aborcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 21:56
27-letni James Jeffery przyznał, że włamał się na stronę kliniki aborcyjnej BPAS ponieważ dwie jego znajome zdecydowały się na zabieg, czego on "nie pochwalał".
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIODO: INDECT będzie jak pistolet z danymi osobowymi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 09:45
INDECT to narzędzie, które ma łączyć dane osobowe, systemy monitoringu i wychwytywać podejrzane zachowanie na ulicach i w sieci – mówił w "Sygnałach dnia" Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE zgodził się na przekazywanie naszych danych USA

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 13:44
Pomimo sprzeciwu części eurodeputowanych zwyciężyła opinia, że przekazywanie danych będzie służyło walce z terroryzmem i groźną przestępczością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZHP udostępnił dane harcerzy nie pytając ich o zgodę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 08:17
Związek Harcerstwa Polskiego udostępnił komercyjnemu bankowi dane osobowe ponad 80 tysięcy swoich członków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń