X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
Audio
  • Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?
Foto: Glow Images/East News

Ministerstwo Finansów szuka pomysłów na zwiększenie wpływów do budżetu. Ma temu służyć rejestr złych podatników. Kto nie opłaci składek na ZUS albo zalegać będzie z podatkami, trafi na czarną listę. Ta perspektywa ma motywować, by wszystko płacić w terminie...
- Mamy Krajowy Rejestr Długów w którym można sprawdzić, czy dana firma lub osoba jest zadłużona czy nie, czy jest wiarygodnym partnerem. To podnosi zaufanie do obrotu handlowego. Takiego rejestru podatkowego nie mamy. Nie wiadomo czy ktoś się wywiązuje z ich płacenia czy nie - mówi Marcin Święcicki. Na przeszkodzie stworzenia czarnej listy podatników stoi m.in. ordynacja podatkowa, według której zobowiązania podatkowe objęte są tajemnicą skarbową - Trzeba by było je ujawnić - przyznaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Możemy wyobrazić sobie kraj, w którym wszystkie dane, zeznania podatkowe są jawne, a w internecie możemy przeczytać jakie zeznanie złożył dany człowiek, ile zarobił. Poszliśmy jednak przed laty inną drogą. Informacje, które przekazujemy władzy publicznej są tylko na jej użytek - przypomina prof. Witold Modzelewski, prawnik, specjalista zajmujący się podatkami, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. 
Jego zdaniem obecnie zaległości podatkowe sięgają 60 mld złotych. - Zaległości są odzyskiwane w marginalnym zakresie, żaden rejestr tego nie zmieni - podkreśla. Według gościa "Za, a nawet przeciw" doszło tu do "zerwania więzi". - Wbrew pozorom podatki to głownie psychologia. 95 procent wpływów podatkowych wynika z tego, że człowiek wypełnia deklarację i robi przelew. Nasz system podatkowy jest represyjnym, a to nic nie daje. Mamy coraz większą różnicę między kwotą należną a płaconą. Z roku na rok spadają nam dochody budżetowe - przypomina prof. Modzelewski.
Według Macieja Rabakiewicza z Instytutu Sobieskiego utworzenie rejestru może sprzyjać ściąganiu należności. Jednak samo jego wprowadzenie nie jest rozwiązaniem. - Państwo powinno starać się przekonać obywateli do płacenia podatków, przekonać ich, że warto płacić na państwo, że pieniądze są dobrze wydawane - mówi.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiadali się również: Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), Armand Ryfiński (Twój Ruch, sejmowa Komisja Finansów Publicznych), Bogusław Pułtorak (ekspert portalu bankier.pl). Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(gs, ei)

Czytaj także

Jaka jest prawda o polskim patriotyzmie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 14:59
Na pytanie o osobistą gotowość do poświęcania dla kraju życia lub zdrowia, 21 proc. badanych Polaków odpowiedziało: "zdecydowanie nie". 28 proc. respondentów stwierdziło, że "raczej nie". "Zdecydowanie" gotowych poświęcić się ojczyźnie jest tylko 17 proc., wynika z sondażu przeprowadzonego przez MillwardBrown SA po rosyjskiej zapowiedzi interwencji na Krymie i w Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z szarą strefą? "Zmniejszyć liczbę regulacji, obniżyć podatki"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ustanowił 12 marca Dniem Wyjścia z Szarej Strefy. Według ekonomisty dr Friedricha Schneidera z Uniwersytetu w Linzu, badającego szarą strefę, stanowi ona w Polsce 25 procent!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świński kryzys". Czy protesty rolników są uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:36
Stanisław Kalemba - minister rolnictwa - podał się do dymisji. Powodem, zdaniem polityków PSL, jest tzw."kryzys świński", spowodowany wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Czy problem "świńskiej górki" zostanie rozwiązany?
rozwiń zwiń