X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 07:07
Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową 21 miliardów złotych warta jest część szarej strefy związana z prostytucją, handlem narkotykami oraz przemytem papierosów i alkoholu. Ta wartość od kilku lat rośnie, średnio o miliard rocznie. Trudno wyobrazić sobie zmiany związane z handlem papierosami, ale może...
Audio
  • Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Opodatkować prostytucję? Trzeba się zmierzyć z problemem
Foto: Kay Chernush/Wikimedia Commons/cc

Według Bohdana Wyżnikiewicza - prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - szara strefa stanowi ok. 19, 5 proc. gospodarki. - My to liczymy, sumując szarą strefę w różnych działalnościach: handlu, naprawach samochodów, budownictwie, alkoholu. Oszacowanie szarej strefy to śledzenie różnych śladów, które zostawia działalność gospodarcza - dodaje.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Czy podwyżka akcyzy na papierosy sprawia, że szara strefa rośnie? - Tak, podwyżki akcyzy na papierosy przyczyniają się do obniżki wpływów do budżetu i powiększenia szarej strefy. Tu działa taki mechanizm, że im większy podatek, tym ludzie - z jednej strony - mniej palą, a z drugiej - wyrastają nowe zjawiska, czyli np. papierosy elektroniczne albo suszony tytoń, z którego można robić skręty. Oba nieobjęte tak dużymi podatkami - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Jego zdaniem trzeba zmierzyć się z problemem i część działalności prowadzonej w szarej strefie wyprowadzić z cienia i zalegalizować, by czerpać zyski dla budżetu.

Zdaniem prof. Wojciecha Gasparskiego z Centrum Etyki Biznesu Akademii im. Leona Koźmińskiego opodatkowanie prostytucji przez państwo byłoby sutenerstwem. Legitymizacja etyczna zależy od osadzenia w systemie norm konstytucyjnych, prawnych, obyczaju, wartości, przekonań, struktur społecznych, które są różne w różnych krajach. Według niego etyki brakuje nie tylko w stanowieniu prawa, ale brakuje w planowaniu polityki gospodarczej.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Michał Ogórek (publicysta, felietonista), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Marek Lehnert (korespondent Polskiego Radia we Włoszech), Krzysztof Skiba (muzyk, felietonista).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

(mp/mk)

Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czynności sprawdzające, czyli fiskus sprawdza, ale nie kontroluje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 08:05
Fiskus może sprawdzić, czy dana deklaracja podatkowa jest formalnie poprawna lub czy została złożona w terminie – służą do tego tzw. czynności sprawdzające. Nie zalicza się ich do kontroli podatkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:10
Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. Nieograniczone kontrole majątku podatników i nowe, wyższe grzywny - to pomysły rządu. Będziemy częściej sprawdzani i częściej karani.
rozwiń zwiń