Akcyza i zakaz dla elektronicznych papierosów?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:00
Ekonomiści uważają, że w 2023 roku na świecie e-papierosy mogą przynieść więcej zysków niż tradycyjny tytoń. Tymczasem w Polsce pojawiły się postulaty, by objąć papierosy elektroniczne akcyzą i zabronić ich używania w miejscach publicznych.
Audio
  • Akcyza i zakaz dla elektronicznych papierosów! (Za, a nawet przeciw/Trójka)
E-papieros
E-papierosFoto: EPA/SEBASTIEN NOGIER

Zdaniem Krzysztofa Przewoźnika - dyrektora ds. nauki Fundacji "Promocja Zdrowia" - ilość substancji toksycznych znajdujących się w e-papierosach jest prawdopodobnie znacznie mniejsza niż w zwykłych papierosach. Nie ma jednak pewności, jak zarówno intensywne i przewlekłe używanie tego rodzaju wyrobu może wpłynąć na zdrowie. Liczba badań pokazujących negatywne skutki palenia e-papierosów stale rośnie.

- Nie ma bezpieczniej dawki substancji rakotwórczych, znajdujących się zarówno w zwykłych papierosach czy e-papierosach. Rośnie liczba badań, np. w Australii, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii, które pokazują, że być może e-papierosy mogą pełnić podobną rolę, jaką pełni substytucja nikotynowa, czyli podawanie sobie nikotyny w gumie, plastrach, w celu zaprzestania palenia tytoniu - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Według niego ciągle nie ma odpowiedzi na pytanie, czy tak jest w istocie. Nie ma badań, które to w pełni uzasadniają. E-papierosy nigdzie na świecie nie zostały zarejestrowane jako wyrób, który w sposób skuteczny prowadzi do zaprzestania palenia tytoniu.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Artur Ziółkowski, ze Stowarzyszenia Na Rzecz E-palenia "STEP" mówi, że w tej chwili nie można powiedzieć, że e-papieros jest całkowicie bezpieczny. - Tu się zgadzamy z ekspertami. Natomiast nie można powiedzieć, że nic o nim nie wiemy, ponieważ badania są prowadzone na całym świecie. Wiemy, że jest znacznie mniej szkodliwy niż tradycyjne papierosy - twierdzi gość Kuby Strzyczkowskiego.
- Według analizy, która ukazała się 3 kwietnia tego roku, e-papierosy są o 95 proc. bezpieczniejsze dla zdrowia niż zwykłe papierosy. Zjawisko biernego palenia w przypadku e-papierosów nie występuje - dodaje. Jego zdaniem branża producentów e-papierosów rozwijała się do niedawna dynamicznie. - W tej chwili mamy pewien przestój, jednak wciąż jest spore zainteresowanie produktem, więc mam nadzieję, że te problemy zostaną przezwyciężone - twierdzi.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: dr Łukasz Balwicki (Gdański Uniwersytet Medyczny), lek. med. Krzysztof Łanda (prezes Fundacji Watch Health Care), Irena Przepiórka (Poradnia Pomocy Palącym - Centrum Onkologii w Warszawie), Dominika Kozłowska (Partnerstwo "Polska bez dymu").

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

(mp, gs)

 

Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:10
Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. Nieograniczone kontrole majątku podatników i nowe, wyższe grzywny - to pomysły rządu. Będziemy częściej sprawdzani i częściej karani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opodatkować prostytucję? "Trzeba się zmierzyć z problemem"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 07:07
Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową 21 miliardów złotych warta jest część szarej strefy związana z prostytucją, handlem narkotykami oraz przemytem papierosów i alkoholu. Ta wartość od kilku lat rośnie, średnio o miliard rocznie. Trudno wyobrazić sobie zmiany związane z handlem papierosami, ale może...
rozwiń zwiń