Pomysły Ministerstwa Finansów przysłużą się podatnikom?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 19:50
Minister Finansów Mateusz Szczurek zaproponował pakiet podatkowy. Ma on poprawić ściąganie podatków. Będzie rejestr nieuczciwych podatników, będzie różnicowanie karnych odsetek dla płacących CIT, będzie loteria paragonowa z nagrodami!
Audio
  • Pomysły Ministerstwa Finansów przysłużą się podatnikom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Pomysły Ministerstwa Finansów przysłużą się podatnikom?
Foto: Marlena Borawska/PR

Senator Kazimierz Kleina z PO (senacka komisja budżetu i finansów publicznych) przyznaje, że są pewne problemy ze ściąganiem podatków, szczególnie VAT.  - Ale jest to pierwsza połowa roku , więc wydaje mi się, że na koniec roku powinien być osiągnięty plan budżetowy, może nawet będzie więcej dochodów z podatków - mówi.
Polityk jest optymistą, twierdzi, że gospodarka się rozwija, jest nastawiona na eksport, a mniejsze wpływy z VAT to dowód na to, że w Polsce jest dobra sytuacja gospodarcza. Według niego to, że spadają wypływy z akcyzy na papierosy oznacza, że wyraźnie spada ich konsumpcja. - Uważamy, że palenie jest szkodliwe, docelowo wydaje się, że wpływy z tego podatku powinny być minimalne. Celem każdego rządu jest to, żeby ograniczyć palenie - twierdzi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Według niego system podatkowy się usprawnia, nie ma już takich problemów z zeznaniami podatkowymi, jakie były kilkanaście lat temu. - Przedsiębiorcy uczą się systemu, jednak zdaję sobie sprawę, że ciągle jest wiele problemów. Szczególnie bulwersujące jest to, że wśród większości uczciwych przedsiębiorców wciąż są ci, którzy działają w szarej strefie - uważa gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Doradca podatkowy Mariusz Makowski twierdzi, że działania Ministerstwa Finansów dadzą efekt. - Pomysły dotyczące metod optymalizacji zobowiązań podatkowych w dużej mierze mogą przynieść skutek - przyznaje.

Gość audycji zauważa także pewien paradoks w pomysłach Ministerstwa Finansów. - Chodzi o kontakty podatników z organami podatkowymi. Jedną ze spraw jest wprowadzenie kary porządkowej za nieujawnienie dokumentu czy dowodu, który ma podatnik. Ministerstwo Finansów jednocześnie przyznaje, że podatnicy nie mają obowiązku stosować się do wezwania organów podatkowych w tej sprawie - opowiada.

Jego zdaniem w planie resortu nie ma zmian, które służyłyby podatnikom i które czyniłyby ich kontakty z fiskusem prostszymi.
W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli także udział: Beata Szydło z PiS (zastępca przewodniczącego sejmowej komisji finansów), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), Bartosz Chochołowski (money.pl), Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

(mp)

Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:10
Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. Nieograniczone kontrole majątku podatników i nowe, wyższe grzywny - to pomysły rządu. Będziemy częściej sprawdzani i częściej karani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy wezmą się za walkę z lichwą?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 23:33
Banki i firmy pożyczkowe łupią nas na każdym kroku! Oprocentowanie kredytów na kontach debetowych sięga w Polsce 16 procent! Średnia dla państw strefy euro to 7,63 procent. Dlaczego tak się dzieje? Bo politycy na to pozwalają!
rozwiń zwiń