Mundial: korupcja i protesty. "Futbol jest na rozstaju dróg"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mundial: korupcja i protesty. "Futbol jest na rozstaju dróg"

Przed nami mundial w Brazylii. Nie będą to mistrzostwa radosne. Brazylijczycy kipią wściekłością z powodu marnotrawstwa i nadużyć. Brazylia wydała na mundial 13 mld dolarów - więcej niż razem na oba mundiale wydały Niemcy i RPA. Czy wielkie imprezy sportowe są światu potrzebne?

Posłuchaj

Mundial: korupcja i protesty. "Futbol jest na rozstaju dróg" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Zarzeczny - komentator i dziennikarz sportowy - mówi, że do korupcji ma stosunek moralnie negatywny. - Pamiętajmy jednak, że te kilkadziesiąt miliardów dolarów, które wydała Brazylia, to pieniądze, które poszły do obywateli. Skorzystali na tym ci wszyscy, którzy protestują teraz przeciw mundialowi. Powstały m.in. nowe drogi, połączenia kolejowe - mówi. 
Niedawno Kraków aplikował o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Mieszkańcy odrzucili ten pomysł w referendum. Żadne miasto, które organizowało igrzyska, nie zarobiło na imprezie. - Kraków nie potrzebuje promocji poprzez biathlon, tam by się przydało parę prostych ulic. Słyszę, że tam problemem są tory tramwajowe, bo się wyginają, to chyba lepiej o te tory zadbać - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Dziennikarz sportowy Piotr Żelazny mówi, że obserwuje klimat, który panuje wokół FIFA czy MKOL, protesty w Brazylii i to, co się dzieje z mundialem w Katarze. - Wszędzie tematem są przekręty i korupcja. Widzę, że futbol staje na rozstaju dróg. Może skręcić w lewo i wrócić do korzeni, co jest bardzo wątpliwe. Może też skręcić mocno w prawo i zostać całkowicie skomercjalizowaną zabawą. Rozwiązaniem będzie prywatyzacja mistrzostw - mówi.
Dodaje, że FIFA nie przejmuje się protestami, ale zaczynają na nią naciskać sponsorzy. - Nie chcą być z tą podejrzaną machiną kojarzeni. Coraz mniej będzie naiwnych, coraz mniej będzie krajów, które zechcą wyłożyć tak gigantyczne pieniądze na organizacje mistrzostw czy igrzysk - podsumowuje.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli także udział: Adam Godlewski (tygodnik "Piłka Nożna"), Jan Tomaszewski (były piłkarz, poseł PiS), Ryszard Drewniak (dziennikarz sportowy), Andrzej Person (senator PO).

Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.

(mp/mk)

 


Polecane