Uwaga na nieuczciwych dostawców prądu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 16:30
Coraz więcej osób spotyka się z propozycją zmiany dostawcy energii elektrycznej. Nowa, pozornie korzystniejsza oferta często taka nie jest! W efekcie po zmianie dostawcy zdarza się, że klienci płacą więcej...
Audio
  • Czy jesteśmy zadowoleni z oferty dostawców prądu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zanim podpiszemy umowę z nowym dostawcą prądu, dobrze przeanalizujmy jego ofertę.
Zanim podpiszemy umowę z nowym dostawcą prądu, dobrze przeanalizujmy jego ofertę.Foto: Glow Images/East News

Często słyszymy od akwizytora jedynie kilka zdań prezentujących ofertę nowego dostawcy jako bardzo atrakcyjną. - Nie wierzmy w każde słowo sprzedawcy, pytajmy o wszystko, czego nie rozumiemy. Czytajmy dokładnie ofertę oraz umowę, którą mamy podpisać, bądźmy wnikliwi - apeluje rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska.

Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego zwraca też uwagę, że jako klienci indywidualni mamy możliwość odstąpienia od podpisanej umowy w razie, gdybyśmy po przemyśleniu uznali, że nie jest ona dla nas korzystna. Nie trzeba nawet podawać powodu rezygnacji. - Odbiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie są jednak w ten sposób chronieni - precyzuje Agnieszka Głośniewska.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Niepokoją nas praktyki nieuczciwych konkurentów, którzy wysyłają do klientów swoich pracowników podających się za "pracownika elektrowni" i proszą o podpis na "formularzu kontaktowym", który w rzeczywistości okazuje się być umową z nowym sprzedawcą - mówi rzeczniczka prasowa PGE Obrót S.A. Agnieszka Szczekala.

Rzeczniczka dodaje, że firmy szukające nowych klientów potrafią być bardzo zuchwałe mówiąc w drzwiach naszego mieszkania zdania typu: "proszę mi pokazać pani dotychczasową fakturę" albo "zmieniamy ceny za energię, proszę tylko o podpis, a będzie pan/pani miała korzystniejszą ofertę".

Od 2007 roku, ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych zmieniło swojego dostawcę energii. Na terenie Polski jest kilkadziesiąt firm, które dostarczają prąd.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Małgorzata Cieloch (rzeczniczka prasowa UOKiK), Andrzej Bućko (prawnik Federacji Konsumentów), Tomasz Chmal (Instytut Sobieskiego) oraz Michał Suska (prezes zarządu firmy Energomix, ekspert BCC).

Do słuchania "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.

(fbi, ei)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji.

Czytaj także

Ceny prądu nie wzrosną do końca roku: regulator nie zgodził się na podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 18:33
Ceny prądu dla gospodarstw domowych nie wzrosną do końca roku - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe AGD przed rewolucją: Unia zmniejszy moc odkurzaczy i pralek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 20:20
Po żarówkach przyszła pora na odkurzacze – te od 1 września nie wyjadą z fabryk, jeśli mają powyżej 1600 wat mocy. I to nie wszystko, Komisja Europejska robi teraz wielki przegląd wszystkich domowych urządzeń elektrycznych – od czajników po filtry do akwariów. Cel – zwiększenie efektywności zużycia prądu. A to oznacza, że za kilka lat z rynku znikną mocne urządzenia elektryczne, np. silne odkurzacze.
rozwiń zwiń