X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Niewolnictwo" na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 16:13
Przekroczone normy dopuszczalnego czasu pracy, nierzetelna ewidencja przepracowanych godzin lub nawet fałszowanie dokumentacji... W audycji "Za, a nawet przeciw" odpowiadamy na pytanie, czy możemy mówić o niewolnictwie w kontekście polskiego rynku pracy.
Audio
  • "Niewolnictwo" na polskim rynku pracy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Niewolnictwo na polskim rynku pracy?
Foto: Glow Images/ East News

Według danych Eurostatu przybywa Polaków pracujących na dwóch etatach. Jest ich ponad milion. Mimo to głównym problemem polskich firm jest niewystarczająca liczba pracowników, a przez to zbyt duża liczba obowiązków nałożona na podwładnych. Skutkuje to nadgodzinami i przekraczaniem limitu czasu pracy.

Jolanta Zedlewska - radca prawny, rzecznik prasowy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Gdańsku - przyznaje, że są możliwe nawet takie przypadki, w których pracownicy mają zebranych na koncie po 800 nadgodzin. - Główne przewinienie zakładów pracy to brak wykazu godzin pracy i wskazanych dni wolnych pracowników. To może być działanie celowe - zarówno pracownikowi, jak i inspektorowi pracy trudno się wtedy zorientować, czy złamane są już jakieś normy wobec pracownika, czy nie - tłumaczy rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego.

Jolanta Zedlewska dodaje, że czasem to sam pracownik twierdzi, że może i chce dłużej pracować. Mimo to, nie należy mu pozwalać na łamanie norm czasu pracy. To prędzej czy później będzie miało odbicie w jakości wykonanych przez niego zadań i jego zdrowiu. - Nie chciałabym jechać w autobusie prowadzonym przez kierowcę, który pracuje od 35 godzin i twierdzi przy tym, że się dobrze czuje - twierdzi.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Oczywiście, że na razie to pracodawca określa warunki pracy, ale sytuacja na rynku pracy będzie się o tyle zmieniać, że powoli zaczyna brakować specjalistów w wielu dziedzinach. Dobrze wykwalifikowany pracownik będzie dobrem szczególnym - uważa dr Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.

Gość "Za, a nawet przeciw" przekonuje, że wszyscy jako społeczeństwo powinniśmy zadbać o to, by warunki pracy nie były żenujące. - Do pozostania w konkretnym miejscu pracy nikt nas przecież nie przymusza, nie wolno się godzić na niewolnicze warunki - podsumowuje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Marek Lewandowski (rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność"), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz Zbigniew Żurek (Business Centre Club).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

(fbi/mk)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy mamy podatki, z których należałoby zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:55
- W Polsce nie tylko mamy podatki głupie, ale i szkodliwe - ocenia dr Adam Sadowski. - Jeśli chcemy mieć dobre drogi, chodniki czy boiska, ktoś musi za to zapłacić - twierdzi Bożena Szydłowska z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 polskiej wolności: stracona szansa czy sukces?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:00
Wybory w 1989 roku zapoczątkowały w Polsce zmiany, które dla systemu politycznego i gospodarczego stały się rewolucją. Nagle zmieniła się struktura gospodarki. Dziś to małe i średnie formy tworzą 70 proc. PKB. Polska uniknęła recesji. Z drugiej strony borykamy się z bezrobociem i emigracją za chlebem. Dyskutowali o tym goście audycji "Za, a nawet przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyższyć kwotę wolną od podatku? "To rozwiązanie racjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:00
- Kwota wolna od podatku powinna być podwyższona - apelują związki zawodowe. Z jednej strony rządzący deklarują, że chcą walczyć z biedą, z drugiej - mocno obciążają podatkami najbiedniejszych. Kwota wolna od podatku jest bardzo niska, dlatego najmniej zarabiający płacą w Polsce jedne z najwyższych podatków w Europie!
rozwiń zwiń