Polska w strefie euro. Zyskamy czy stracimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 20:00
Podczas uroczystości zaprzysiężenia nowej premier prezydent Bronisław Komorowski zachęcał ministrów do debaty nad "umocnieniem naszego miejsca w integrującej się Europie". Chodzi o przygotowanie gruntu pod decyzje dotyczące członkostwa Polski w strefie euro. To może być bardzo trudne, bo 70 proc. Polaków nie chce zmiany waluty.
Audio
  • Polska w strefie euro. Zyskamy czy stracimy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Banknoty euro
Banknoty euroFoto: Glow Images/ East News

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera euro jest nam potrzebne głównie po to, żebyśmy nie mieli kilku kłopotów, które wynikają z tego, że nie posługujemy się taką samą walutą, jak nasi najważniejsi partnerzy handlowi i jednocześnie te kraje, które razem z nami współtworzą Unię Europejską.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Najważniejsze plusy przyjęcia euro to brak ryzyka kursowego. Każdy eksporter wie, co to znaczy, jak w ciągu kilku dni czy tygodni zmienia mu się kurs waluty. To samo dotyczy importera. Polski eksport to grubo ponad 40 procent tego, co produkujemy, czyli 2 razy więcej niż 10 lat temu. Drugą kwestią są koszta związane z zamianą walut. Każdy Polak już wie, co to znaczy "spread". Kolejny przykład: finansowanie w euro jest dużo tańsze niż w złotych. Mamy najniższe w historii stopy procentowe w Polsce, ale kredyty w euro są jeszcze tańsze - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Tym, że większość Polaków nie chce wprowadzenia euro, nie jest zdziwiony Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK. - Polacy bardzo racjonalnie oceniają sytuację. Takie kraje jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Cypr mają euro i mają dramatyczne problemy na wiele lat - mówi.

Jego zdaniem euro to waluta dla krajów bogatych i dobrze zorganizowanych. - Niemcy skorzystali na wprowadzeniu euro, "skolonizowali" znaczną część przemysłu i gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Niemcy sami szacują też, że zaoszczędzili 100 mld euro dlatego, że mniej muszą płacić za pożyczanie pieniędzy. Jednak dla przeciętnego konsumenta wprowadzenie euro wygląda dużo gorzej. Najbardziej wprowadzenia euro chcą politycy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Witold Michałek (Business Centre Club), prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Krzysztof Kolany (główny analityk Bankier.pl), Roman Przasnyski (analityk Open Finance).

(mp,fbi)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy chcemy przyjęcia euro?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 14:30
Wraz z początkiem 2014 roku Łotwa dołączyła do strefy euro. Tym samym unia walutowa zrzesza 18 państw Unii Europejskiej. Jak Łotysze przyjęli nową walutę? Co się zmieniło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Dziesięć lat temu Słowacja, podobnie jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś 44 procent Polaków ocenia sytuację gospodarczą jako złą. O swojej gospodarce źle mówi 66 procent Słowaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z szarą strefą? "Zmniejszyć liczbę regulacji, obniżyć podatki"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ustanowił 12 marca Dniem Wyjścia z Szarej Strefy. Według ekonomisty dr Friedricha Schneidera z Uniwersytetu w Linzu, badającego szarą strefę, stanowi ona w Polsce 25 procent!
rozwiń zwiń