Pensje posłów za niskie? "Powinni pamiętać, że służą społeczeństwu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pensje posłów za niskie? "Powinni pamiętać, że służą społeczeństwu"
Sala posiedzeń SejmuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Zdaniem wielu posłów i senatorów zarobki parlamentarzystów w Polsce są za niskie! Poseł Ryszard Kalisz wielokrotnie żalił się publicznie, że koledzy prawnicy drwią sobie z jego nędznych poborów. Z jednej strony - nie ma obowiązku bycia parlamentarzystą, z drugiej - może coś jest na rzeczy i uposażenia należałoby podnieść?

Posłuchaj

Pensje posłów za niskie? "Powinni pamiętać, że służą społeczeństwu" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Poncyliusz - polityk Polski Razem - opowiada, że ma prosty pomysł i nierujnujący kieszeni podatnika: zmniejszmy Sejm o połowę i dajmy posłom, którzy zostaną dwa razy więcej pieniędzy. Były poseł narzeka na poselskie zarobki. - Żyłem tylko z uposażenia poselskiego i średnio na osobę w domu wypadała kwota porównywalna z minimalną płacą. Dla mnie, żyjącego z czwórką dzieci, z żoną, która się tymi dziećmi opiekuje i nie pracuje zawodowo, to nie były proste rzeczy - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego. - Zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś jest samotny albo ma wielki dorobek życia, to dla niego 10 tys. złotych jest kwotą, za którą można spokojnie przeżyć - dodaje.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Według profesora Kazimierza Kika - politologa z Uniwersytetu Świętokrzyskiego - można powiedzieć, że posłowie zarabiają adekwatnie do efektów pracy. - Wiemy, że te efekty plasują ich w oczach opinii publicznej na najniższym miejscu, jeżeli chodzi o ocenę poszczególnych zawodów - mówi. Jakie jest rozwiązanie? - Polscy posłowie najpierw powinni zrobić wszystko, aby ogólny poziom dochodu Polaków podniósł się. Dopiero w wyniku tego ogólnego podniesienia stopy życia, można byłoby wnioskować, aby także posłom żyło się lepiej. Posłowie muszą pamiętać, że oni są na służbie społeczeństwu - twierdzi gość "Za, a nawet przeciw".

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Przemysław Wipler (poseł niezrzeszony), Beata Szydło (posłanka PiS), Eugeniusz Kłopotek (poseł PSL), Paweł Grzelak (Instytut Studiów Politycznych PAN).

(mp/mk)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane