Ebola w Polsce? "Możemy prowadzić tylko bierną walkę z wirusem"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 12:00
Zakażona wirusem Norweżka, która pracowała dla organizacji "Lekarze bez granic", leży w szpitalu w Oslo. Jest w pełnej izolacji. W Madrycie kwarantanną, z podejrzeniem zarażenia ebolą, objęto 4 osoby. W Polsce urzędnicy uspokajają i przestrzegają przed paniką.
Audio
  • Ebola w Polsce? "Możemy prowadzić tylko bierną walkę z wirusem" (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Uczestniczący, podczas szkolenia ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przeprowadzonego w Szczecinie z zastosowania odzieży ochronnej i obsługi komory transportowej BIO-BAG służącej do transportu chorych lub podejrzanych o zachorowanie na gorączkę krwotoczną
Uczestniczący, podczas szkolenia ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przeprowadzonego w Szczecinie z zastosowania odzieży ochronnej i obsługi komory transportowej BIO-BAG służącej do transportu chorych lub podejrzanych o zachorowanie na gorączkę krwotocznąFoto: PAP/Marcin Bielecki

Dr Paweł Grzesiowski - ekspert Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa - twierdzi, że problemem dziś jest to, że ludność wciąż porusza się między terenami epidemicznymi, czyli Afryką Zachodnią, a resztą świata. - Kwestią statystyczną jest, którego kraju obywatel będzie chciał polecieć w tereny zagrożone lub już tam przebywa, a potem będzie chciał wrócić do swojego kraju. Amerykanów jest tam najwięcej, więc największe jest ryzyko, że zarażony z Afryki wróci do jakiegoś miasta w Stanach Zjednoczonych - mówi.
Zdaniem gościa audycji "Za, a nawet przeciw" nie ma zbyt wielu Polaków, którzy wędrują do Sierra Leone czy Liberii. - Bardzo ogólnie szacuje się, że około 100 Polaków może być na tych terenach. Oni mogą mieć, w którymś momencie, kontakt z zarażonymi - tłumaczy.
- Teraz, dopóki nie ma szczepionki i skutecznych leków, jedyną formą walki z wirusem jest wczesna izolacja chorych, bo wirus przenosi się drogą kontaktów bezpośrednich. Jeśli dobrze będziemy prowadzić izolację, to nikt nowy nie zachoruje. To bierna forma walki z wirusem, chcielibyśmy mieć w ręku czynne narzędzia, czyli leki przeciwwirusowe czy szczepionki - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Według wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego w tej chwili nie ma w Polsce nikogo, kto byłby chory na ebolę. - Pamiętajmy, że te podejrzenia wynikają w dużej mierze z lęku, z nadmiernej obawy w stosunku do osób powracających z Afryki. Zaczynamy stygmatyzować cały kontynent, jako obszar zagrożony ebolą. To jest nieprawdziwe. To bardzo ważne jest, żeby wszystkich uspokajać i tłumaczyć, że powrót z Egiptu, Maroka czy Tunezji nie niesie żadnego ryzyka - dodaje.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli także udział: Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego), Krzysztof Łanda (lekarz medycyny, prezes Fundacji Watch Health Care), Monika Wróbel-Harmas (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny), Ivetta Biały (rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego).

(mp, ei)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


 

 


Czytaj także

Prawdziwa terapia czy siła sugestii? O leczeniu homeopatią

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 14:20
Naczelna Rada Lekarska zaprotestowała przeciwko utworzeniu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym studiów w zakresie homeopatii. Według prezesa Rady działanie środków homeopatycznych opiera się na wierze i efekcie placebo. Zdania są podzielone. Są lekarze, którzy zauważają działanie leków homeopatycznych u bardzo małych dzieci, gdzie trudno mówić o efekcie placebo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o leczeniu niepłodności jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 14:35
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o in vitro. Zdaniem specjalistów lekarzy projekt zawiera wiele kontrowersyjnych pomysłów i luk prawnych. Brak zapisów powoduje np., że rodzice będą mogli wybierać cechy potomka, kolor oczu czy wzrost...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o in vitro. Zdaniem lekarzy-specjalistów projekt zawiera wiele kontrowersyjnych pomysłów i luk prawnych. Czy zatem taka ustawa jest w ogóle w Polsce potrzebna?
rozwiń zwiń