Pomniki sławiące Armię Czerwoną trafią na śmietnik historii?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 23:50
"Prosimy o zabranie ze sobą narzędzi do usuwania tego rodzaju śmieci" - brzmi zaproszenie na manifestację pod monumentem Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Nie tylko tam takie pomniki wywołują dyskusje.
Audio
  • Pomniki sławiące Armię Czerwoną trafią na śmietnik historii? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w SzczecinieFoto: Kapitel/wikimedia commons

Zdaniem Jerzego Bukowskiego z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie istnieje zasadnicza różnica między grobem a miejscem pamięci, bo grób może być przeniesiony na cmentarz. - Najwyższy czas, żeby wszystkie pomniki sławiące Armię Czerwoną, która co prawda wyzwoliła nas od Niemców, ale przyniosła zniewolenie na ponad pół wieku, zostały usunięte - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Według prof. Tadeusza Iwińskiego (posła SLD) mamy do czynienia z nową fazą kolejnej awantury o historię. - Trzeba próbować szukać kompromisu, bo w wielu państwach szanuje się groby. W Hiszpanii nikomu nie przychodzi do głowy, żeby likwidować pomnik, który frankiści zbudowali w Dolinie Poległych pod Madrytem - opowiada.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Tomasz Stryjek (Instytut Studiów Politycznych PAN), Rafał Dymek (Fundacja Schumana), dr Maciej Korkuć (historyk dziejów najnowszych, IPN).

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Goście: dr Jerzy Bukowski (Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie), prof. Tadeusz Iwiński (SLD)

Data emisji: 5.11.2014
Godzina emisji:
12.05

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

(mp/mk)

Czytaj także

Pomoc dla ofiar transformacji ustrojowej? "To cynizm polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:45
SLD chce, by państwo wsparło nie tylko opozycjonistów z PRL, ale też ofiary reform Leszka Balcerowicza. - Chcemy pomóc ludziom, którzy są pozostawieni sami sobie i praktycznie wegetują - tłumaczył Dariusz Joński z SLD. - Dramatów ludzi, którzy stracili pracę, nie można porównać z historią opozycjonistów - odpowiadał Jan Wyrowiński z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik sowieckich żołnierzy w Krakowie? Rosyjski minister: Polska łamie konwencję o jeńcach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 15:30
Moskwa będzie domagać się upamiętnienia czerwonoarmistów, poległych w polsko - bolszewickiej wojnie. W ocenie rosyjskiego ministra kultury - liczba poległych w Polsce czerwonoarmistów była ogromna, a warunki ich przetrzymywania w obozach jenieckich straszne.
rozwiń zwiń