Polska zmienia strategię walki z rakiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska zmienia strategię walki z rakiem
Foto: Glow Images/East News

Najgorzej jest na północy kraju - na raka umiera tam blisko jedna trzecia mieszkańców. Co się zmieni po 1 stycznia?

Posłuchaj

Polska strategia walki z rakiem (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Problemem polskich pacjentów chorych na raka jest m.in. długi czas oczekiwania na rozpoczęcie właściwego leczenia. Proponowany przez Ministerstwo Zdrowia pakiet onkologiczny, który ma zostać wprowadzony w życie od 1 stycznia 2015 roku, zakłada scenariusz, według którego chorzy mieliby rozpocząć terapię w ciągu 9 tygodni od momentu zdiagnozowania nowotworu.

Mirosław Stachowicz, prezes Fundacji "Onkologia 2025", przekonuje, że choć 9 tygodni może się wydawać zbyt długim okresem oczekiwania, należy trzymać kciuki za powodzenie pakietu. - Jak na razie tylko 35 proc. osób jest objętych właściwym leczeniem w tym 9-tygodniowym okresie. 9 tygodni dla wszystkich to naprawdę ambitny cel - przekonuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia, dodaje, że pakiet zniesie też limity w leczeniu onkologicznym. Nawet jeśli przychodnia lub szpital przekroczy przyznaną wstępnie sumę na leczenie nowotworów, nie poniesie za to żadnych konsekwencji. - To też nie oznacza, że wzrośnie składka zdrowotna podatników albo że zabraknie pieniędzy na walkę z innymi schorzeniami - zapewnia minister.

Skąd więc będziemy mieć pieniądze na leczenie raka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: lek. med. Krzysztof Łanda (prezes Fundacji "Watch Health Care"), Kapsyda Kobro (prezes Fundacji "Rak'n'Roll"), Marek Balicki (były minister zdrowia), Mirosław Stachowicz (prezes Fundacji "Onkologia 2025"), Piotr Warczyński (wiceminister zdrowia), Jerzy Gryglewicz (ekspert ds. ochrony zdrowia, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 18.11.2014
Godzina emisji:
12.05

(fbi, iwo)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane