Czy nierentowne kopalnie należy zamykać?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 15:00
Rząd ma dla Kompanii Węglowej plan ratunkowy, który zakłada, że blisko 6 tysięcy pracowników z czterech wygaszanych kopalni znajdzie zatrudnienie w innych spółkach.
Audio
  • Czy nierentowne kopalnie należy zamykać? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Do likwidacji przeznaczono kopalnię Brzeszcze w Małopolsce, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Zabrzu i Pokój w Rudzie Śląskiej
Do likwidacji przeznaczono kopalnię Brzeszcze w Małopolsce, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Zabrzu i Pokój w Rudzie ŚląskiejFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Dla pozostałych ponad dwóch tysięcy górników przygotowano możliwość skorzystania z 4-letniego urlopu górniczego lub z jednorazowej odprawy pieniężnej o równowartości dwuletniego wynagrodzenia. Do likwidacji przeznaczono kopalnię Brzeszcze w Małopolsce, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Zabrzu i Pokój w Rudzie Śląskiej.

Były szef Kompanii Węglowej Mirosław Taras sądzi, że nie da się uciec od powyższych zmian. - Plan ten uważam za absolutnie niezbędny i konieczny, nie w kontekście pojedynczych kopalń, ale całego polskiego górnictwa. Mamy zupełnie inny rynek niż jeszcze dwa, trzy lata temu. Obserwujemy tak dynamiczny i duży spadek cen węgla, że niestety to w dużej mierze zaważa na wynikach spółek. Mamy po prostu nadpodaż węgla na świecie - uważa gość Kuby Strzyczkowskiego.

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski przekonuje jednak, że zaproponowany plan nie jest planem naprawczym, a likwidacyjnym. - Tu nie ma żadnych perspektyw, które mogłyby wyprowadzić branżę z kryzysu. Tam nie ma nic odkrywczego, co spowodowałoby, że górnictwo wyjdzie na prostą - mówi Czerkawski. Według niego w Polsce zostało już tylko tyle kopalń, ile potrzeba, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w kraju.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski
Goście: Mirosław Taras (były szef Kompanii Węglowej), Stanisław Kłysz (szef "Solidarności" w kopalni Brzeszcze), Janusz Piechociński (wicepremier i minister gospodarki), Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce)
Data emisji: 8.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(IAR, fbi,iwo)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

We wtorek wielka manifestacja górników w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 19:26
Kierowcy muszą we wtorek liczyć się z olbrzymimi utrudnieniami w centrum Katowic - ulicami miasta przejdzie górnicza manifestacja. Związkowców niepokoi sytuacja w branży, zwłaszcza w Kompanii Węglowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z Kompanią Węglową? Protest górników w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:10
Największa polska firma węglowa - Kompania Węglowa - wstrzymała na tydzień wydobycie w dziewięciu kopalniach. Spółka jest na skraju bankructwa. Górnicy manifestowali we wtorek w Katowicach. Czy przedsiębiorstwo należy ratować przed upadkiem? Swoich gości pytał o to Kuba Strzyczkowski w audycji "Za, a nawet przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatyzacja jest lekiem na kłopoty polskiego górnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 14:40
- W dniu expose nowej premier Ewy Kopacz związkowcy przeprowadzą w Warszawie protest - zapowiedział wiceprzewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Stanisław Kłysz. Górnicy protestują przeciw planom prywatyzacji kopalń.
rozwiń zwiń