Sygnalista - wzorowy pracownik czy donosiciel?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 13:28
Zaczerpnięte z języka angielskiego określenie dotyczy osoby, która decyduje się ujawnić nadużycia w miejscu pracy. Czy potrafimy złamać zmowę milczenia w swojej firmie?
Audio
  • Eksperci rynku pracy i słuchacze opowiadają o przypadkach łamania zmowy milczenia na temat sytuacji w miejscu pracy (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Słuchacze dzwoniący do audycji Za, a nawet przeciw podkreślali, że często wygodniej jest milczeć, niż ujawniać nieprawidłowości w pracy
Słuchacze dzwoniący do audycji "Za, a nawet przeciw" podkreślali, że często wygodniej jest milczeć, niż ujawniać nieprawidłowości w pracy Foto: Glow Images/ East News

Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych opowiada kim dokładnie jest tzw. sygnalista. - To osoba, która decyduje się opowiedzieć przełożonym, lub innym organom do tego przeznaczonym, o nadużyciach w swoim miejscu pracy. To też osoba narażona na działanie odwetowe ze strony pracodawców. Tacy pracownicy zwykle motywowani są troską o interes organizacji, ale nie napotykają na odpowiednią reakcję kierownictwa - tłumaczy ekspertka.

W Polsce przekazywane w ten sposób informacje na ogół nie są wykorzystywane do działań naprawczych. - Sygnalista musi też brać pod uwagę wszelkie potencjalne konsekwencje. Dlatego wprowadzane są instrumenty prawne, które mają zmniejszyć siłę rażenia ewentualnych działań odwetowych ze strony pracodawcy - dodaje Aleksandra Kobylińska.

Mariusz Witalis z firmy Ernst & Young, która m.in. bada nadużycia w korporacjach, dodaje, że sygnaliści to główne źródło informacji o nieprawidłowościach, bo inaczej bardzo trudno je wykryć. - Szczególnie w dużych firmach z poziomu centrali ciężko jest wychwycić pewne problemy - mówi Mariusz Witalis.

Ekspert przyznaje przy tym, że często sygnaliści to osoby w sytuacji podbramkowej, które mało już mają do stracenia, albo nawet odeszły z firmy. Boją się one nie tylko reakcji przełożonych, ale też kolegów, bo częstym zarzutem wobec sygnalistów jest donosicielstwo. Nawet, jeśli kierują nimi czyste intencje.

Sygnaliści w innych krajach, szczególnie na Zachodzie, traktowani są lepiej. - W USA dostają nawet pieniądze od rządu za informowanie, co też nie do końca jest dobrym rozwiązaniem – dodaje Mariusz Witalis.

* * *

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Aleksandra Kobylińska (Instytutu Spraw Publicznych), Mariusz Witalis (Ernst and Young), Przemysław Witkowski (dziennikarz), prof. Adam Jelonek (socjolog), Leszek Rymarowicz (prezes Stowarzyszenia Inspektorów Pracy), Monika Gładoch (doradca Prezydenta Pracodawców RP)

Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(ei/fbi)

A oto wyniki sondy inernetowej przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Chcesz odnosić sukcesy? Kluczowe jest zachowanie równowagi!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:38
- Trudno jest być szczęśliwym w życiu i odnosić sukcesy zawodowo, gdy mamy problemy z własnym ciałem. Obecnie najchętniej rozwiązywalibyśmy wszystkie trudności łykając tabletkę czy pijąc coś. Nie ma jednak drogi na skróty. Podstawą jest praca ze sobą, praca nad sobą - mówi Jan Gliński, którego odpowiedzialność osobista w jednej z firm sięgała miliarda euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownik kontra szef. Czy warto wygłaszać własne opinie?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 18:00
- Mówienie szefowi, że nie ma racji to jest ścieranie się z nim. Często niepotrzebne. Warto znaleźć odpowiedni moment i pamiętać o tym, by asertywność nie stała się agresją - mówiła w radiowej Trójce Agnieszka Staroń, trener komunikacji osobistej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto żyć i pracować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:30
Za granicą mieszkają 2 mln Polaków, a w kraju o wyjeździe myśli 8 na 10 młodych ludzi. Z badania CBOS wynika, że w 2012 roku 85 proc. Polaków stwierdziło, że warunki życia w naszym kraju są szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Tomek i Barbara Kwiatkowscy opowiedzieli w "Dobronocce" o swoich doświadczeniach w życiu za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w soboty furtką do nadużyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 20:30
Posłowie Platformy proponują, by dopuścić możliwość pracy w soboty za dodatkowe wynagrodzenie. NSZZ "Solidarność" mówi stanowczo "NIE!".
rozwiń zwiń