Większa akcyza ogranicza spożycie alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 13:30
1 stycznia 2014 roku akcyza na napoje spirytusowe poszła w górę o 15 procent. Jakie są skutki?
Audio
  • Większa akcyza ogranicza spożycie alkoholu (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Według Andrzeja Szumowskiego - prezesa Stowarzyszenia Polska wódka - do budżetu państwa wpłynęło ok. miliarda złotych mniej podatku akcyzowego
Według Andrzeja Szumowskiego - prezesa Stowarzyszenia "Polska wódka" - do budżetu państwa wpłynęło ok. miliarda złotych mniej podatku akcyzowegoFoto: Glow Images

Popyt na wódkę w ubiegłym roku zmalał. Zapewne część konsumentów zaopatruje się w trunki nielegalne. Według Andrzeja Szumowskiego - prezesa Stowarzyszenia "Polska wódka" - do budżetu państwa wpłynęło ok. miliarda złotych mniej podatku akcyzowego.

Jego zdaniem sytuacja byłaby lepsza, gdyby przedstawiciele branży spirytusowej mogli usiąść do stołu negocjacji z urzędnikami Ministerstwa Finansów. - Przeanalizować potrzeby budżetu państwa i nasze możliwości. Z pewnością doszlibyśmy do jakiegoś konsensusu, który mógłby załagodzić tsunami sprzedażowe po podwyżce akcyzy w ubiegłym roku - dodał.

Poseł Andrzej Orzechowski (PO) z Sejmowej Komisji Finansów mówił, że Polska jest największym producentem wódki w Europie i czwartym na świecie. - Trudno wyobrażać sobie, że cały alkohol, który jest w Polsce wyprodukowany będzie spożyty w kraju. Powinniśmy u nas produkować, ale sprzedawać niekoniecznie w Polsce - stwierdził gość Kuby Strzyczkowskiego.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Krzysztof Maurer (prezes Stowarzyszenia "Łącka Droga Owocowa"), Krzysztof Brzózka (dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Leszek Wiwała (prezes zarządu Związku Pracodawców - Polski Przemysł Spirytusowy), Sławomir Siwy (przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL)

Data emisji: 29.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(mp/fbi)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Europa pije dwa razy więcej niż świat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 12:00
Obywatele Europy uważają swój region świata za jeden z najbardziej rozwiniętych. Okazuje się, że przodują także w niechlubnych rekordach spożywania alkoholu. Czy są metody, żeby to zmienić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głębia smaku, kultura i wielkie pieniądze, zaklęte w winie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 10:00
- Kiedyś bardzo dobre wina były dostępne wyłącznie drobnemu marginesowi społeczeństwa najwyżej sytuowanego. Wino zostało wprowadzone do marketów w Anglii dopiero w latach 60. XX wieku i był to moment, gdy zaczęto kupować niezłe wina w dobrych cenach - opowiada Michał Bardel, autor książki "Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po winach świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ebola w Polsce? "Możemy prowadzić tylko bierną walkę z wirusem"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 12:00
Zakażona wirusem Norweżka, która pracowała dla organizacji "Lekarze bez granic", leży w szpitalu w Oslo. Jest w pełnej izolacji. W Madrycie kwarantanną, z podejrzeniem zarażenia ebolą, objęto 4 osoby. W Polsce urzędnicy uspokajają i przestrzegają przed paniką.
rozwiń zwiń