Czy państwo jest uczciwe wobec podatnika?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 14:00
Emeryci, którzy w latach 2009-2010 korzystali z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z pracy mają teraz kłopot.
Audio
  • Czy państwo jest uczciwe wobec podatnika? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Emeryci, którzy w latach 2009-2010 korzystali z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z pracy mają kłopot. ZUS zawiesił im wówczas wypłaty emerytur. Okazało się, że bezprawie. Dziś państwo zwraca pieniądze. Ale muszą płacić wyższy podatek.
Emeryci, którzy w latach 2009-2010 korzystali z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z pracy mają kłopot. ZUS zawiesił im wówczas wypłaty emerytur. Okazało się, że bezprawie. Dziś państwo zwraca pieniądze. Ale muszą płacić wyższy podatek.Foto: glowimages/Eastnews

ZUS zawiesił im wówczas wypłaty emerytur. Okazało się, że to bezprawie. Dziś państwo zwraca im pieniądze. Ale średnia wypłata na poziomie 43 tys. powoduje, że muszą płacić wyższy, 32-procentowy podatek!

Zdaniem Magdaleny Kochan - posłanki PO - w przypadku, gdy ktoś pracuje i pobiera emeryturę, rzadko nie przekracza drugiego progu podatkowego. - Odsetki, które wypłacamy osobom pozbawionym emerytury przez 28 miesięcy, są odsetkami bardzo wysokimi i godnymi - twierdzi. - Gdybyśmy zmienili progi podatkowe [tak by emeryci płacili mniejsze podatki], to byłby przepis, który także mógłby być uznany za niekonstytucyjny - argumentuje.

Według Stanisława Szweda z PiS z tej sytuacji jest jedno wyjście: minister finansów może w formie rozporządzenia, zgodnie z ordynacją podatkową, zwolnić z płacenia podatków od tych kwot, które są wypłacane emerytom. - To niesprawiedliwe, żeby ludzie byli za nieswoje winy karani - dodaje.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Anna Bańkowska (była prezes ZUS), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Magdalena Kochan (PO), Stanisław Szwed (PiS).

Data emisji: 11.02.2015

Godzina emisji: 12.05

(mp/mk)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie trwania audycji:


Czytaj także

Czy można żyć bez ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 17:30
W 2013 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał na emerytury 130 mld złotych. Tylko 90 pochodziło ze składek, a 40 dopłacił budżet państwa. - Nie jest tajemnicą, że deficyt w ZUS-ie rośnie z dnia na dzień. Za kilka lat stanie się instytucją, której zabraknie środków na wypłacenie emerytur - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naród bez przyszłości" czy "przyjazny kraj", czyli spór o polską gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 17:00
Kilkunastu największych polskich przedsiębiorców chcą zmiany warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Według nich jesteśmy nieinnowacyjni, zadłużeni, a większość przedsiębiorstw działających u nas nie buduje bogactwa kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczny luksus może być niebezpiecznym życzeniem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 18:00
Na przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia Polacy wydadzą w tym roku średnio 824 zł. Tymczasem eksperci biją na alarm, żeby nie ulegać zasadzie "zastaw się, a postaw się".
rozwiń zwiń