Czy szczepienia dzieci są konieczne?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 14:00
Rząd rozważa pomysł wprowadzenia refundacji szczepionek przeciw pneumokokom, meningokokom i ospie wietrznej. Czy warto szczepić dzieci? Czy powinien być to zabieg obowiązkowy?
Audio
  • Czy szczepienia dzieci są konieczne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Dyskusja na temat szczepień wyraźnie podzieliła słuchaczy Trójki. Także eksperci różnią się w opiniach
Dyskusja na temat szczepień wyraźnie podzieliła słuchaczy Trójki. Także eksperci różnią się w opiniach Foto: Glow Images/East News

Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", mówiła, że w pierwszej kolejności powinno przestrzegać się prawa pacjenta. Zdaniem ekspert szczepienia powinny być refundowane i dobrowolne.

- Szczepienia są ryzykownym zabiegiem medycznym. Trzeba się liczyć z różnymi skutkami, począwszy od łagodnych objawów, jak obrzęk, gorączka, po te, które zostawiają trwałe skutki, m.in. zapaści, regres rozwoju - tłumaczyła. Gość Trójki dodała, że negatywne informacje płyną przede wszystkim od rodziców, którzy skarżą się na to, że personel medyczny ignoruje niepożądane odczyny poszczepienne.

Profesor Jacek Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, podkreślił z kolei, że szczepienia są koniecznością realizowaną na całym świecie. Według niego najważniejsza jest edukacja. - Rodzice muszą wiedzieć, dlaczego szczepią dzieci - zaznaczył.

Pediatra Dorota Sienkiewicz stwierdziła, że są sytuacje, gdy szczepienia dzieci są obowiązkowe. Jej zdaniem w większości przypadków do szczepień należy jednak podchodzić bardzo indywidualnie. Wtórował jej pediatra Jacek Czelej. - Powinniśmy się koncentrować na szczepieniach podstawowych - wyjaśnił.

Doktor Lidia Gądek, posłanka Platformy Obywatelskiej, szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki, mówiła natomiast o projekcie ustawy dotyczącym refundacji szczepień.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Justyna Socha (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP"), prof. Jacek Wysocki (przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii), pediatra Dorota Sienkiewicz, doktor Lidia Gądek (szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej), pediatra Jacek Czelej

Data emisji: 16.02.2015

Godzina emisji: 12.05

(mr, ei)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie trwania audycji:


Czytaj także

Szczepionki w tabletkach. Fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 11:15
Nie zawsze jest tak, że nasz organizm jest w stanie szybko i łatwo poradzić sobie z infekcjami. Gdy problem zaczyna się powtarzać, to pojawiają się konsekwencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wietrzna ospa to nie jest błaha choroba

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 18:51
Liczba zachorowań na ospę rośnie i grozi nam wręcz epidemia. A wielu rodziców świadomie nie szczepi swych dzieci. Czy zdają sobie sprawę na co je narażają?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Zieliński: wiedza z zakresu zdrowia publicznego jest mizerna. Coraz więcej rodziców świadomie nie szczepi dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 20:00
Obserwuje się coraz większą aktywność ruchów anty-szczepionkowych, które straszą rodziców chorobami niepowiązanymi ze szczepieniem. Powoduje to dezinformację, a w efekcie coraz więcej świadomych odmów zaszczepienia dziecka nie tylko w USA, ale także w Polsce. - powiedział prof. Andrzej Zieliński.
rozwiń zwiń